Nokta Paintball http://www.istanbulpaintball.net Eğlenceye Nokta Atışı Sat, 11 Aug 2018 14:38:41 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 Beden Eğitimi Dersi İçin Paintball Oynama http://www.istanbulpaintball.net/beden-egitimi-dersi-icin-paintball-oynama/ http://www.istanbulpaintball.net/beden-egitimi-dersi-icin-paintball-oynama/#respond Sat, 11 Aug 2018 00:20:53 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=448 Beden eğitimi dersleri Türkiye’de öğrencilerin en çok sevdiği derstir çünkü genelde boş geçer. Aktivite sıkıntısı çok yaşayan beden eğitimi öğretmenleri ve öğrencileri için paintball oynamak sıradışı bir etkinlik olacaktır. Paintball ve Beden Eğitimi Temel eğitimin bütünlü­ğünü bozmayacak şekilde uygulanması gereken beden eğitimi derslerini işleyebilecek, beden eğitimi öğretmeni yetiştirilmesi düşünülmelidir. Esasen beden eğitimi dersi, çocuğun ve […]

The post Beden Eğitimi Dersi İçin Paintball Oynama appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Beden eğitimi dersleri Türkiye’de öğrencilerin en çok sevdiği derstir çünkü genelde boş geçer. Aktivite sıkıntısı çok yaşayan beden eğitimi öğretmenleri ve öğrencileri için paintball oynamak sıradışı bir etkinlik olacaktır.

Paintball ve Beden Eğitimi

Temel eğitimin bütünlü­ğünü bozmayacak şekilde uygulanması gereken beden eğitimi derslerini işleyebilecek, beden eğitimi öğretmeni yetiştirilmesi düşünülmelidir.

Esasen beden eğitimi dersi, çocuğun ve gencin oyun, başarı ve yarışma şekille­rindeki hareket, neşe, sevinç gibi doğal gereksinmelerinin hakkını vermek içindir. Demek ki beden eğitimi bir yan­dan gençliğin, sporun kapsamı ve şekilleri üzerindeki karar verme yeteneğini geliştirir­ken; bir yandan da boş zamanının bilinçli bir uygulaması için davranışlar ve gerekli tek­nikler ortaya koyuyor. Böylece, okul sırasında gerekli sportif uğraşı ve sağlıklı bir ya­şam anlayış, yaratılmış olabiliyor. Fakat artık kısıtlı etkinlik üreten beden eğitimi için paintball aktivitesi düzenlemek aslında hiç de sıradışı bir etkinlik olmayacak, aksine çocukların sevebileceği ve stres atabileceği bir alan oluşturacaktır.

Çocukların küçük yaşlardan itibaren gelişim kanun­larına uygun düşen beden eğitimi altyapıları bulûğ çağına kadar oluşturulabilirse, son­raki çağlarda en yüksek düzeye ulaştırılabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Küçük yaşlardan başlanarak kaba şekilleri ile kazanılmayan becerilerin, gençlik çağında zir­veye ulaştırılması mümkün görülmüyor. Öyle ise, belli bir temel eğitim almış gencin spor yapmak üzere, özel eğitim görmüş uzmanlara, antrenörlere teslim edilmesi en doğru yoldur. Tabandan tepeye doğru oluşan böyle bir gelişim, tabandan gelen zorla­maların gereği olursa yadırganmaz. Ama temelde hem çocuk eğitiminden, hem kurum­laşmadan ve hem de fiziksel olanaksızlıklardan ileri gelen yoklarla uğraşılırken zirveyi düşlemek; hem insan yapısını, hem de günümüz teknik gelişimini dikkate almamak olur.

Bugün beden eğitimi dersinin esas görevi, ilerde spor yapacak biçimde öğrencile­ri yöneltmektir. Yetişkinleri korkutan ve çekindiren hastalık, sakatlık ve ölüm gibi ciddi uyarılar genellikle gençlerde daha az etkili olur. Eğlenmenin ve neşenin aracılığı, “ha­yat boyu spor yapma” isteği için temel taştır. Spor için daha çok istek uyandırılması, paintball gibi ilgi geçen aktivitelerin düzenlenmesi, öğrencilerin daha çok beceri kazanması, motorsal temel özelliklerin geliştirilmesi ve çok yönlü hareket deneyimlerinin birikimi için, devamlı bir temel eğitime gerek vardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ancak bu koşullarla bir spor dalma yönelerek ısrarlı bir ça­lışma ile başarıya ulaşılabilir. Böylece meydana gelen neşe, her antrenman yorgunlu­ğu ve devamlı yönelim için en iyi doygunluğun esasıdır. Bu doygunluğu ve okul sonra­sı yaşamı güvenceye alması için okul müfredat programını yeniden gözden geçirerek boş zamanın ve ailenin hakkı olan “hayat boyu spor” çeşitlerini paintball istanbul ile beraber bir beden eğitimi dersi içine alacak duruma getirmelidir.

Eğer olanaklarımıza göre normal sayılması gereken sportif sonuçları beğenmiyor­sak, bazı fedakârlıklar yapmak zorundayız. Hammaddenin insan olduğu düşünülürse sabırlı, özenli ve bilimsel bir uğraşı vermenin zorunlu olduğunu açıklamaya gerek yok sanırım. Ayrıca çocuklarımız ve gençlerimiz ne yalnız ailelerin, ne Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ne Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün ve ne de herhangi bir kurumun malıdır. Onların tüm eğitimlerine resmi özel bütün kurumların katkı borcu vardır. Çünkü genç kuşağın yetiştirilmesi, ancak toplumun ortak çabası ile mümkündür. Paintball ve daha nice sporlarda çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitilmesi dileğiyle…

The post Beden Eğitimi Dersi İçin Paintball Oynama appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/beden-egitimi-dersi-icin-paintball-oynama/feed/ 0
Paintball Boya Topu http://www.istanbulpaintball.net/boya-topu-paintball-mermisi-toptan/ http://www.istanbulpaintball.net/boya-topu-paintball-mermisi-toptan/#respond Wed, 08 Aug 2018 02:11:37 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=444 Boya topu, diğer bir deyişle paintball mermisi hakkında detaylı bir bilgi sunacağız. Ayrıca firmamızın yaptığı paintball mermisi toptan satışı hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Boya Topu Aslında Paintball ve boya topu kelimelerini yan yana getirmek doğru değil. İngilizcedeki paintball kelimesi zaten paint yani boya ve ball yani top anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden meydana geliyor. […]

The post Paintball Boya Topu appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Boya topu, diğer bir deyişle paintball mermisi hakkında detaylı bir bilgi sunacağız. Ayrıca firmamızın yaptığı paintball mermisi toptan satışı hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Boya Topu

Aslında Paintball ve boya topu kelimelerini yan yana getirmek doğru değil. İngilizcedeki paintball kelimesi zaten paint yani boya ve ball yani top anlamına gelen iki kelimenin birleşmesinden meydana geliyor. Peki boya topu nedir?

Boya topu paintball sporunda kullanılan ve paintball mermisi olarak bilinen, dışı jelatin kapla kaplı içi gıda boyasından oluşan 68 kalibrelik bir toptur.

Boya topları paintball silahından belirli bir basınç hızıyla çıkar. Çıkan bu mermiler hedef noktaya ulaştığında az bir sertlikle çarpınca boya topunun üzerindeki jelatin kırılır. Kırılan jelatin içindeki sıvı halindeki gıda boyası akar ve işaretleyici amacına ulaşır. Bu boya topları su bazlıdır. Yani kıyafetlerden veya ayakkabılardan çıkmaktadır. 

Boya topları üzerindeki jelatin kap ise hayvan bağırsağından yapılmaktadır. Dolayısıyla bu mermiler parçalandıktan sonra herhangi bir yağmur sonrasında veya belirli bir süre sonra toprakla karışmakta ve kendi kendine yok olmaktadır. Dolayısıyla paintball mermilerinin doğaya hiçbir şekilde zararı yoktur. Çünkü kendi kendine içindeki boyasıyla ve dışındaki jelatin benzeri kapla tamamen yok olmaktadır. 

Boya toplarının renkleri farklı da olabilir aynı da olabilir. Renkleri her ne olursa olsun tüm boya toplarının kimyasal özellikleri aynıdır ve hiçbir fark yoktur.

Bunların dışında boya toplarının içindeki boya da gıda boyasıdır. Tadılması her ne kadar uygun olmasa da vücudunuza temas ederse ve hatta ağzınıza kaçsa dahi zararlı değildir. Aksi halde olduğu düşünülseydi bu oyun hiçbir şekilde oynanamazdı ve biz bu yazıyı sizlere hazırlamamış olurduk.

Paintball mermisi toptan satış

Firma olarak yıllardır verdiğimiz paintball oyun hizmetinin yanında toptan paintball boya topu, diğer bir deyişle toptan paintball mermisi de satmaktayız. Boya toplarımızın kalitesi yüksektir. Kir ya da iz bırakmayan mermiler su ile çıkmakta ve diğer ekipmanlara yani; paintball silahı, maske, kamuflaj, yelek ve eldivenlere zarar vermemektedir.

Genelde 500’lük paketlerde ve toplamda 2000’lik box yani kutu halinde zarar görmeyecek şekilde muhafaza ettiğimiz paintball boya toplarımız 68 kalibredir. Standart işaretleyicilere uygun olarak geliştirilen paintball mermileri pürüzsüz bir şekilde yuvarlaktır ve herhangi bir yamukluk söz konusu değildir. Dolayısıyla atılan hedefe düz bir şekilde gitmektedir.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler Paintball Büyükçekmece sahamızı ziyaret edebilir veya bizimle telefonla iletişime geçerek ayrıntılı toptan fiyat bilgisini alabilirler.

The post Paintball Boya Topu appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/boya-topu-paintball-mermisi-toptan/feed/ 0
Paintball Akşam Oynanır mı? http://www.istanbulpaintball.net/paintball-aksam-oynanir-mi/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-aksam-oynanir-mi/#respond Sun, 05 Aug 2018 21:28:33 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=439 Paintball akşam oynanır mı? Paintball gece oynanır mı? Hangi saatlerde paintball oynanır ve hangi saat aralıkları tercih edilmelidir? Paintball severler için bu makaleyi hazırladık. Paintball Akşam Oynanır mı? Paintball oynamak isteyenler bizlere bu soruyla sık sık gelmektedir. Evet paintball akşam oynanabilir. Gece oyunları olarak hizmet verdiğimiz paintball için gideceğiniz sahanın ışıklandırması var mı yok mu […]

The post Paintball Akşam Oynanır mı? appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball akşam oynanır mı? Paintball gece oynanır mı? Hangi saatlerde paintball oynanır ve hangi saat aralıkları tercih edilmelidir? Paintball severler için bu makaleyi hazırladık.

Paintball Akşam Oynanır mı?

Paintball oynamak isteyenler bizlere bu soruyla sık sık gelmektedir. Evet paintball akşam oynanabilir. Gece oyunları olarak hizmet verdiğimiz paintball için gideceğiniz sahanın ışıklandırması var mı yok mu bunu öğrenmeniz gerekmektedir. Nokta Paintball olarak tüm sahalarımızın ışıklandırması vardır ve gece oyunlarına müsaittir.

Genellikle hafta içi çalışmakta olan veya kendi işlerinde mesaiye kalan müşterilerimiz iş çıkışında iş yorgunluğunu ve stresini atabilmek için paintball oynamak istemektedir. Çoğunluğu yeterince vakit bulamadığı için de ancak iş çıkışında zaman bulabilmektedirler.

Paintball gece oynanır mı?

Sadece iş çıkışı bu sporun tadını çıkarmak isteyenler yok elbette. Özellikle gece oyunlarını tercih edenler de vardır. Paintball çok efor gerektirdiği için bazı oyuncularımız gündüz çok fazla terleyeceğini düşünür ve gece serinliğinde bu etkinliğe katılırlar. Özellikle çok büyük arkadaş grupları için akşam ve gece paintball oyunları vazgeçilmezdir. Çünkü hem iş çıkışına denk gelenler hem de bu oyunu akşam veya gece oynamak isteyenler ortak bir zamanda müsait olup bir araya gelirler.

Bir araya gelen arkadaş grupları, şirketlerin etkinlik planları ve okul organizasyonları için de akşam saatleri paintball sporu için tercih edilmektedir.

Paintball’da gece en son oyun kaçta oynanır?

Firmamızda en son oyunu gece 12’de almaktayız. Merminiz bitene kadar bu oyunu oynayabilirsiniz. İstanbul’da bu saatlerde firmamız dışında hiçbir kuruluş paintball oynamaya müsait değildir. Hem ışıklandırmamızın kalitesi hem maskelerimizin kalitesi bu oyunu gece de oynayabilmeniz için işletmemizi en iyi yer yapmaktadır.

Paintball için en uygun saatler akşam mıdır?

Bunu biz değil siz değerli müşterilerimiz belirlemektedir. Kimisi gece oynayarak bu oyundan zevk alırken kimisi de gece görememekten şikayet edip daha iyi görebildiği gündüz saatlerini tercih etmektedir.

Sahalarımızda sabah 09:00 ile gece 00:00 arasında oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunlar genellikle belirli bir saate yığılmıyor. Tam aksine tüm güne yayılmaktadır. Bu yüzden istanbul paintball sahalarımızda herkesin oyun saati tercihinin farklı olduğunu görmekteyiz.

The post Paintball Akşam Oynanır mı? appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-aksam-oynanir-mi/feed/ 0
Paintball Yaş Sınırı Nedir? En Az Kaç Yaşında Olunmalı? http://www.istanbulpaintball.net/paintball-yas-siniri-nedir/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-yas-siniri-nedir/#respond Sat, 04 Aug 2018 00:05:03 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=435 Paintball için yaş sınırı nedir? Paintball oynayabilmek için en az kaç yaşında olmalıyız? Paintball için bir yaş sınırı var mı? Hangi yaş aralığında olanlar paintball oynayabilirler? Paintball İçin Yaş Sınırı Kaçtır? Gün geçtikçe paintball severle artmakta ve bu oyuna büyüklerle beraber küçükler de ilgi duymaktadır. Aileler çocuklarını da bu oyuna dahil etmek istemekte ve oyunlarını […]

The post Paintball Yaş Sınırı Nedir? En Az Kaç Yaşında Olunmalı? appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball için yaş sınırı nedir? Paintball oynayabilmek için en az kaç yaşında olmalıyız? Paintball için bir yaş sınırı var mı? Hangi yaş aralığında olanlar paintball oynayabilirler?

Paintball İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Gün geçtikçe paintball severle artmakta ve bu oyuna büyüklerle beraber küçükler de ilgi duymaktadır. Aileler çocuklarını da bu oyuna dahil etmek istemekte ve oyunlarını ailece tamamlayıp gün boyu çocuklarına bu etkinliği yaşatmak istemekteler. Fakat hem aileler, hem organizatörler hem de okul yetkilileri paintball için yaş sınırı nedir? diye bizlere sormaktadır.

Paintball için yaş sınırı çocuklarda 14 büyüklerde ise 60’tır. 14 yaş altındaki çocuklar velileriyle veya bir büyüğüyle sahamıza gelebilir ve oyuna dahil olabilirler.

Fakat 10 yaşın altındaki çocuklarımız maalesef oyuna dahil olamazlar. Bunun sebebi paintball her ne kadar güvenli bir spor olsa da boya topları patlarken belli bir hızda gelir ve kamuflajın üzerinde patlar. Bazen kural dışına çıkan oyuncular yakın mesafeden atış yapabilmektedir. Bir çocuk için yapılan atışlar dayanılmayacak derecede acı verici değildir ancak oyun heyecanı içinde 10 yaş altındaki çocukların hareketliliği sırasında diğer oyuncularla çarpışma ihtimali, düşme ihtimali ve boya toplarında yapılan yakın mesafe atışlarının az da olsa acıtma ihtimalini Nokta Paintball olarak göze alamıyoruz. 

Ayrıca 10 yaş altı çocuklarımız için silahlar, maskeler ve kamuflajlar çok büyük gelmektedir. Dolayısıyla 10 yaş altı olanlar paintball silahını taşıyamaz, maskeler kafalarından düşer ve rahat hareket edemezler.

Ancak yine de aileleriyle beraber gelen 10 yaş ve altı çocuklarımızın gönlü kalmasın diye oyun sonrasında onları sahamıza alarak tedbirli bir şekilde hedeflere atış yaptırmaktayız. 

Paintball üst yaş sınır neden var?

60 olan üst yaş sınırımız için kişinin genel sağlığına bakmaktayız. Bu bazen 70 bile olabilmektedir. Ancak bu oyun yaş sınırından ziyade, büyük bir efor gerektiren spor dalı olduğu için vücut zindeliği gerektirmektedir.

Yeterli kondisyona ve kalp sağlığına sahip olmayan müşterilerimiz maalesef oyun alanına dahil edilemiyor.

Fiyat indirimi var mı?

Belli yaştaki çocuklar için eğer ki okul aracılığıyla veya kendi akran arkadaş gruplarıyla geliyorlarsa paintball fiyatları ile ilgili belli bir indirim ve kampanyamız söz konusudur.

The post Paintball Yaş Sınırı Nedir? En Az Kaç Yaşında Olunmalı? appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-yas-siniri-nedir/feed/ 0
Paintball’a Giderken Ne Giymeliyiz? http://www.istanbulpaintball.net/paintballa-giderken-ne-giymeliyiz/ http://www.istanbulpaintball.net/paintballa-giderken-ne-giymeliyiz/#respond Sun, 29 Jul 2018 20:25:42 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=428 Paintball’a giderken ne giymeliyiz? Hangi kıyafetler tercih edilmeli? İnce mi giyinmeliyiz yoksa kalın mı giyinmeliyiz? Tüm bu sorular için yazımızın devamını okumanız yeterlidir. Paintball İçin Hangi Kıyafetler Tercih Edilmeli? Paintball oynarken herşeyden önce rahat olmalısınız. Çok fazla efor sarfedeceğiniz için kıyafetiniz üzerine giyeceğiniz kamuflaj zaten yeterince ısınmanızı sağlayacaktır. Özellikle yazın ince kıyafetler giymenizi öneririz. Kışın […]

The post Paintball’a Giderken Ne Giymeliyiz? appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball’a giderken ne giymeliyiz? Hangi kıyafetler tercih edilmeli? İnce mi giyinmeliyiz yoksa kalın mı giyinmeliyiz? Tüm bu sorular için yazımızın devamını okumanız yeterlidir.

Paintball İçin Hangi Kıyafetler Tercih Edilmeli?

Paintball oynarken herşeyden önce rahat olmalısınız. Çok fazla efor sarfedeceğiniz için kıyafetiniz üzerine giyeceğiniz kamuflaj zaten yeterince ısınmanızı sağlayacaktır. Özellikle yazın ince kıyafetler giymenizi öneririz. Kışın ise oyun hareketliliğinize göre biraz daha kalın kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Oyun başladıktan 2-3 dakika içerisinde yapacağınız hareket ve manevralarla beraber adrenalin seviyenizin yüksek olması, vucüt ısınızın çok çabuk bir şekilde artmasını sağlar. Dolayısıyla hareketlerinize bağlı olarak terlemeye başlarsınız. Bu yüzden de giyeceğiniz kıyafetler pamuklu olmalı ki teriniz vücudunuzdan daha rahat atılabilsin ve daha rahat hareket edin.

Paintball oynarken kıyafetlerim kirlenir mi?

Vereceğimiz ekipman ve kamuflajlarla beraber altına giyeceğiniz kıyafetin tümü kapanır. Ancak paintbalların içindeki boya akışkan ve sıvı olduğu için yakın atışlarda bazen boyalar içeri sızabilir. Ancak bundan korkmayın çünkü bu boyalar çamaşır makinesinde çıkmaktadır.

Yedek kıyafet getirmeli miyim?

Bu size bağlıdır. Ancak oyun esnasında harcadığınız efor terlemenize yol açacaktır. Bu yüzden iç giyim kıyafetlerinizin yedeğini dilerseniz getirebilirsiniz. Eğer ki paintball aktivitesinden sonra hemen eve geçmeyecekseniz başka uğramanız gereken yerler varsa yedek kıyafet getirmeniz uygundur. Çünkü hem terli hem de boyalı olma ihtimaline karşı temiz kıyafetler tercihiniz olacaktır.

Kamuflajlar her kıyafete uygun mu?

Evet. Paintball kamuflajlarımızın hepsi hemen hemen tüm kıyafetlere uygundur. Genelde rahat hareket edebilmeniz için kamuflajlarımızı bol hazırlamaktayız. Eğilme, kalkma, koşma, zıplama gibi hareketlere uygun olan kamuflajlarımız içine ince olsun kalın olsun her türlü kıyafetinizi giyebilirsiniz.

Paintball kıyafetleri tesettür için uygun mu?

Evet uygundur. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ekipmanlarımız dahilinde olan kamuflajlarımız bol ve ayarlanabilirdir. Beden beden olan kamuflajlardan size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Kamuflajlarınız temiz mi?

Her oyun sonrasında giyilen kamuflajlar müşterilerimizin hemen gözü önünde kirliliğe atılmaktadır. Deterjan ve yumuşatıcı kullanarak çamaşır makinesinde yıkadığımız kıyafetlerimiz kurutulduktan sonra aynı titizlikle asılmakta ve bir sonraki oyuncu için temiz, hijyenik ve hazır hale getirilmektedir. Paintball İstanbul sahalarımıza geldiğinizde siz de bunları görebilir ve rahatlıkla sadece oyununuza konsantre olabilirsiniz.

The post Paintball’a Giderken Ne Giymeliyiz? appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintballa-giderken-ne-giymeliyiz/feed/ 0
Paintball’da Vurulan Çıkıyor mu? http://www.istanbulpaintball.net/paintballda-vurulan-cikiyor-mu/ http://www.istanbulpaintball.net/paintballda-vurulan-cikiyor-mu/#respond Thu, 26 Jul 2018 15:50:17 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=423 Paintball sahalarımıza gelen oyuncuların en çok sorduğu soruların başında gelen ‘Paintball’da vurulan çıkıyor mu’ sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermek için siz oyun severlere bu yazımızı hazırladık. Paintball’da Vurulan Başa mı Dönüyor? Kısaca cevap verelim; evet. Oyun başladıktan sonra base (başlangıç) noktasından oyuna giriş yapan sporcular, eğer ki bayrak oyunu ise birbirlerini vurarak karşı tarafın […]

The post Paintball’da Vurulan Çıkıyor mu? appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball sahalarımıza gelen oyuncuların en çok sorduğu soruların başında gelen ‘Paintball’da vurulan çıkıyor mu’ sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermek için siz oyun severlere bu yazımızı hazırladık.

Paintball’da Vurulan Başa mı Dönüyor?

Kısaca cevap verelim; evet. Oyun başladıktan sonra base (başlangıç) noktasından oyuna giriş yapan sporcular, eğer ki bayrak oyunu ise birbirlerini vurarak karşı tarafın bayrağını almaya çalışırlar. Peki bu sırada vurulan oyuncular ne yapıyor?

Vurulan oyuncular silahlarını kaldırarak vurulduklarını belli ederler. Bu aşamada oyundan çıkmazlar. Vurulanlar başlangıç noktasına geçerler. Başlangıç noktasına varır varmaz oyuncular tekrardan oyuna dahil olabilir ve siper alabilirler. Dolayısıyla vurulan her oyuncu silahını kaldırır ve başa döner, ayrıca oyundan çıkmaz.

Vurulan oyuncu neden başa dönüp oyundan çıkmaz? Bunun nedeni gruplarıyla gelen oyuncular turnuva amaçlı oynamazlar. Herkes aynı top miktarını (mermi) satın alıyorlar. Böylece oyuna herkes eşit olarak başlamış oluyor. Eğer vurulan oyuncular bir sonraki bayrak oyununa kadar diskalifiye olup oynamaz ise bu sefer ilk vurulan oyuncuları düşünelim. İlk vurulan kişiler oyundan çıkıp dışarıdan oyunu izlerken doğal olarak ellerindeki mermiyi de harcamamış olacaklar. 

Bu şekilde olduğu zaman, son olarak oyun içinde kalan kişilerin de mermisi bitmek üzere olacak. Sonuç olarak bu kişiler ya ekstradan mermi alıp oyuna devam edecekler ya da oyundan çıkıp bir sonraki tura yetişemeyecekler. Aynı şekilde ilk çıkan oyuncular da bu sefer kendilerine rakip bulamayacaklar ve kalan mermilerini oyun sonunda boşa sıkmak zorunda kalacaklar.

Fakat mantığa uygun olarak paintball sporunda her vurulan oyundan çıkmayıp başlangıç noktasına geçip oyuna dahil olursa hem herkes aşağı yukarı aynı oranda boya topu harcayacak hem de oyununun sürekliliği sağlanıp oyuna devam edebilecekler. 

Bazı müşterilerimiz bayrak oyunu için şunu da sormaktadır: ‘Peki bu şekilde olursa bayrağı nasıl alacağız?’. Bu çok mümkün, eğer her vurulan oyun kurallarına uyup başlangıç noktasına giderse bayrak etrafı temizlenir ve boşalan bayrak alanına daha hızlı hareket edildiğinde bayrak alınır ve skor yapılır. Bu başta zor gibi gözükebilir ancak görüldüğü kadar zor değildir. Oyuna başladıktan sonra, akan oyun içerisinde birçok zamanda bayrak alma fırsatını, her oyuncu uygun taktikle başarabilmektedir. Paintball Bağcılar sahasında oynayan oyunculara da bu kurallar ve bilgiler oyun öncesinde anlatılacaktır.

The post Paintball’da Vurulan Çıkıyor mu? appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintballda-vurulan-cikiyor-mu/feed/ 0
Boş Zamanları Değerlendirmek İçin En İyi Aktivite http://www.istanbulpaintball.net/bos-zamanlari-degerlendirmek-icin-en-iyi-aktivite/ http://www.istanbulpaintball.net/bos-zamanlari-degerlendirmek-icin-en-iyi-aktivite/#respond Tue, 08 May 2018 17:09:03 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=417 Sıradan şeyleri yapmaktan sıkılıp heyecanlar arayanlar burada mı?  Günlük hayatlarımızın temposu ve sıradanlığı hepimizi sıkıyor ve yoruyor. Doğal olarak boş vakitlerimizi farklı geçirmek istiyoruz. Neyse ki hem eğlenceli hem bol heyecanlı bir sürü seçeneğimiz var. Eğer heyecan macera tutkunuyum diyorsanız ekstrem sporlara yönelebilirsiniz. Fakat ekstrem bir spor yapmak için sadece adrenalini sevmek yeterli değil.  Ekstrem […]

The post Boş Zamanları Değerlendirmek İçin En İyi Aktivite appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Sıradan şeyleri yapmaktan sıkılıp heyecanlar arayanlar burada mı?  Günlük hayatlarımızın temposu ve sıradanlığı hepimizi sıkıyor ve yoruyor. Doğal olarak boş vakitlerimizi farklı geçirmek istiyoruz. Neyse ki hem eğlenceli hem bol heyecanlı bir sürü seçeneğimiz var.

Eğer heyecan macera tutkunuyum diyorsanız ekstrem sporlara yönelebilirsiniz. Fakat ekstrem bir spor yapmak için sadece adrenalini sevmek yeterli değil.  Ekstrem spor yapmak için fazlasıyla cesaretli olmalı ve risklere açık olmalısınız. Dağ bisikleti, sand surfing, skydiving, rafting, serbest dalış, yamaç paraşütü ekstrem sporlar için verilebilecek örneklerden sadece birkaçı.

Fakat ekstrem spor yapmak öyle sanıldığı gibi kolay bir şey değildir. İstenildiği zaman bu hafta sonu da bu spor yapayım deyip yapmanız mümkün değildir. Çünkü ekstrem sporların birçoğu tecrübe, eğitim, bilgi ve pratik ister. Üstelik neredeyse hepsi tehlikelidir. Bu yüzden iyi bir eğitimden geçmek, kendini geliştirmek ve donanımlı olmak çok önemlidir. Gördüğünüz gibi bu sporları yapabilmek için uzun süre uğraş ve emek vermek gerekir ama maalesef birçoğumuzun buna vakti yok. Heyecanlı bir şeyler arayıp da uğraşsız olmasını istiyorsanız sizin için en uygun önerimiz paintball olacaktır.

Yukarıda saydığımız sporları yapmak için eğitimden geçmeniz uzun süre uğraş vermeniz gerekirken, paintball oynamak için grubunuzu oluşturup paintball sahasına gelmeniz yeterli olacaktır. Oyun hakkında hiçbir şey bilmiyor bile olsanız, oyun alanına geldiğinizde oyuna girmeden önce hakem yaklaşık 15 dakika size oyunu ve kurallarını anlatır. Bu oyunu oynamak için bir yeteneğe ya da tecrübeye sahip olmanıza gerek yoktur.

Ekstrem sporlarının her bir dalının farklı ve donanımlı ekipmanları vardır. Sporcular bu ekipmanlara sahip olmalılardır ve sporun kalitesini arttırmak açısından ekipmanlarını da kaliteli seçmelidirler. Yani bu sporlardan herhangi birine başlamak için epey bir masraf yapmanız gerekebilir. Paintballda ise başlıca birkaç ekipman gereklidir. Bunları toplar, silahlar, maske ve kamuflaj tulum olarak sınırlandırabiliriz. Fakat bunların hiçbirine sahip olmanıza gerek yoktur. İstediğiniz gün ve saate randevunuzu alıp gelmeniz yeterlidir.

Tüm ekipmanlar kurumumuz tarafından verilmektedir. Paintballun 2 takımın birbirleriyle savaşıyor izlenimi oyunu heyecanlı yapan noktadır. Paintballda kullanılan silahlar gerçek gibidir. Bu da heyecanı ikiye katlıyor. Rakip takımdan önce hedefe ulaşma ve bunun için takımca savaşma durumu oyuncuların oyun esnasında kendilerinden geçmelerini sağlıyor. Paintball sporunda takımlarınızın toplamı en az 8 olmalıdır. Oyunun kalabalık oynanması bu oyunu heyecanlı ve keyifli yapan unsurlardan biridir. Oyunun oynatılmasında kullanılan birkaç senaryo vardır. Burada genelde tek bayrak senaryosu oynatılır. Bunun nedeni ise tek bayrak senaryosunda vurulan oyuncunun oyundan çıkmaması sadece sahanın başından oyuna devam etmesidir. Oyunun ilk dakikalarında vurulan bir oyuncunun oyundan çıkması o oyuncu için eğlencenin ve heyecanın daha ilk dakikadan bitmesi demektir. Tek bayrak senaryosuyla bu durum ortadan kaldırılmış olur.

Ekstrem sporlar size heyecanı en yükseklerde yaşatabilir. Ama hepimiz biliyoruz ki bu sporlar tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Paintball hem eğlenip hem keyif alıp hem de adrenalini tadabileceğiniz herhangi bir tehlikesi olmayan bir oyundur. Silahlarla oynanıyor olması sizi korkutmasın. Silahlar her ne kadar gerçek gibi gözükse de bu silahların mermileri küçük boya toplarıdır. Bu toplar size zarar vermez. Sadece çok yakından atıldığında biraz can yakabilir. Tabi ki bu topların yakın mesafeden yüze gelmesi tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden oyundan önce her oyuncuya kafasını ve yüzünü koruyacak bir maske verilir ve her oyuncunun bu maskeyi takması zorunludur. Böylece ortadaki tek tehlikeli durum da ortadan kalkmış olur.

Eğlenmek, oyun oynamak, adrenalini yükseltmek isteyen herkesin kurumumuzdan randevu almaları yeterlidir. Avcılar Paintball alanları ile de hizmet veren firmamız ile boş zamanlarınızı en iyi şekilde değerlendirmek artık sizin elinizde.

The post Boş Zamanları Değerlendirmek İçin En İyi Aktivite appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/bos-zamanlari-degerlendirmek-icin-en-iyi-aktivite/feed/ 0
Paintball Oyun Senaryoları http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-senaryolari/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-senaryolari/#respond Wed, 25 Apr 2018 20:05:01 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=399 Eğlence ve adrenalinin bir arada olduğu paintball günümüzde her yaştan bireyin ilgi odağı oldu. Paintball bir strateji ve takım oyunudur. İki takım karşılıklı olarak yarışır. Her takım en az 7-8 kişi olmak zorundadır. Oynanan oyunlar sahadaki hakem tarafından yönetilir. Oyunun oynanması için bazı ekipmanlar gereklidir. Paintballın başlıca ekipmanlarını silahlar, içi boya dolu küçük, plastik mermiler, […]

The post Paintball Oyun Senaryoları appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Eğlence ve adrenalinin bir arada olduğu paintball günümüzde her yaştan bireyin ilgi odağı oldu. Paintball bir strateji ve takım oyunudur. İki takım karşılıklı olarak yarışır. Her takım en az 7-8 kişi olmak zorundadır. Oynanan oyunlar sahadaki hakem tarafından yönetilir.

Oyunun oynanması için bazı ekipmanlar gereklidir. Paintballın başlıca ekipmanlarını silahlar, içi boya dolu küçük, plastik mermiler, maske ve kamuflaj tulum olarak sınırlandırabiliriz. Oyunun amacı karşı takımın bayrağını belirlenen noktaya önce getirmek, ortadaki bayrağı ilk önce elde edebilmek gibi daha birçok seçenekle çeşitlendirilebilir.

Oyunda belli başlı değişmeyen kurallar vardır. Üzerine boya mermilerinden gelen oyuncu, oyun diliyle ölür yani oyundan çıkar. Bu yüzden takımlar oyunun başında iyi bir taktik belirlemeli ve bu taktiğe göre oyunu kazanmaya çalışmalıdırlar. Fakat amaca ulaşmak için birçok senaryo vardır. Oyuncular belirlenen senaryoya göre oyunu kazanmaya çalışırlar. Türkiye’ de ve dünyada en çok oynanan senaryo ‘tek bayrak’ ve ‘çift bayrak’ senaryosudur. Paintball oyun çeşitleri olarak bilinen tek bayrak, çift bayrak ve diğer senaryolardan bahsedelim.

Paintball Oyun Senaryoları

          Çift Bayrak Senaryosu: Her iki takımın da temsili bayrağı bulunmaktadır ve bu bayraklar takımların kendi kalelerinde bulunur. Oyun hakemin işareti ile başlar. Amaç ise karşı takımın bayrağını diğer takımdan hızlı bir şekilde daha önce belirlenmiş noktaya ulaştırmaktır. Senaryonun can alıcı kuralı ise ’10 metre kuralı’  dır. Bu kurala göre takım oyuncuları koruması gereken bayrağa 10 metreden az mesafede duramaz, siper alamaz, koruyamaz ve saklanamaz.

          Tek Bayrak Senaryosu: Bu senaryoya göre oyun sahasının ortasında temsili bir bayrak bulunur. Her iki takımın da amacı diğer takımdan hızlı davranarak bu bayrağı kendi kalelerine götürmektir. Her oyuncu bayrağı alabilir. Bayrağı almaya yönelen oyuncu takım arkadaşları tarafından korunur. Tek bayrak senaryosunun kendine özgü birkaç kuralı vardır. Rakip takımın oyuncusu tarafından vurulan oyuncular oyun diliyle ölürler.

Vurulduklarında ‘ vuruldum’ diye bağırmalı ve silahını havaya kaldırıp oyunun başlangıç noktasına yönelmelidir. Vurulan oyuncu başlangıç noktasına geldikten sonra hakem kontrolünde tekrar oyuna girer. Oyuncular karşı takımın oyun alanına giremezler eğer bu kurala uymaz ise puan karşı takıma geçmiş olur. Yani ortada bir bayrak var her iki takım da bu bayrağın diğer tarafına geçemez. Bayrağı kapan oyuncu bayrağı hiç kimseye vermeden kendi kalesine ulaştırmalıdır.

          Başkan Senaryosu: Her iki takım da kendi aralarında karar verir ve takımlarına bir başkan seçerler. İki takımın da kalelerinde temsili bayrakları bulunur. Rakip takımın bayrağını sadece takım başkanları alabilir. Amaç ise takımın başkanı bayrağı almaya giderken takım arkadaşları başkanlarını rakip oyunculara karşı korurlar. Rakip takım ise başkanı vurmaya çalışır. Aynı şekilde diğer takım da kendi başkanlarını korumaya çalışırlar.

          Son Adam Senaryosu: bu senaryo ister takım halinde ister bireysel  oynanabilir. Temel strateji diğer oyuncuları vurup kendinin ise vurulmaması amacına dayanır. Vurulan oyuncular oyundan çıkar ve sona kalan oyuncu kazanmış olur.

           Buddy Senaryosu:  Buddy senaryosunda genelde ikili ekipler kurulur. Vurulan oyuncu oyundan çıkar. Hangi takımın oyuncusu vurulmayıp sona kalırsa o takım kazanılmış sayılır.

           Terminatör Senaryosu: Oyuncular arasından bir terminatör seçilir ve seçilen bu terminatör herkesi vurabilir. Terminatör oyuncuları neresinden vurursa vursun oyuncu oyundan çıkar. Terminatörü öldürmenin tek yolu ise onu elinden vurmaktır.

Bağcılar Paintball  veya İstanbul’daki diğer sahalarımızda toplanıp bu oyunu arkadaşlarıyla veya grup halinde oynamak isteyenler bizlere ulaşabilir ve paintball oyun çeşitleri hakkında daha fazla bilgi alabilirler.

The post Paintball Oyun Senaryoları appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-senaryolari/feed/ 0
Paintball Oyun Kuralları http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-kurallari/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-kurallari/#respond Mon, 16 Apr 2018 21:45:43 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=386 Paintball takımlar halinde belli stratejilere ve senaryolara göre oynanan  bir oyundur. Amaç,  karşı takımı etkisiz hale getirip hedefe ulaşmaktır. Rakip takımın bayrağını belirlenen noktaya önce ulaştıran takım oyunu kazanır. Her takımın bir kaptanı bulunur ve hakemle genelde takım kaptanları muhatap olur. Kaptanlar takımları oyuna hazır olduğunda hakeme söylerler ve hakem iki takım kaptanından hazır bildirisini […]

The post Paintball Oyun Kuralları appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball takımlar halinde belli stratejilere ve senaryolara göre oynanan  bir oyundur. Amaç,  karşı takımı etkisiz hale getirip hedefe ulaşmaktır. Rakip takımın bayrağını belirlenen noktaya önce ulaştıran takım oyunu kazanır. Her takımın bir kaptanı bulunur ve hakemle genelde takım kaptanları muhatap olur.

Kaptanlar takımları oyuna hazır olduğunda hakeme söylerler ve hakem iki takım kaptanından hazır bildirisini aldıktan sonra oyunu başlatır. Oyun baş hakemin düdüğü ile başlar. Hakemin söyledikleri oyun süresince her iki takımın oyuncuları tarafından dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır. Hakeme uymayanlara ceza verilmektedir.

Paintball Kuralları

Paintball oynamak için öncelikle belli malzemelerin bulunması şarttır. Silahlar, mermiler,  kamuflaj tulumlar ve maske bu malzemelerin başında yer alır. Bahsettiğimiz ekipmanlar firma tarafından verilmektedir. Mermi oyuncuların vücutlarına isabet ettiğinde canlarının yanmaması ve güvenlikleri açısından tulumları giymesi ve yüzlerine maskelerini takması çok önemlidir.

Oyun esnasında vurulan oyuncu oyundan çıkar. Fakat şöyle bir durum var. Mermi başka bir yere çarpıp karşıdaki oyuncuya boya gelirse o oyuncu vurulmuş sayılmaz. Bazen de mermiler  oyuncuya çarptığı halde patlamayabilir. Bu durumda  hakem uyarılmalıdır. İki rakip oyuncu aynı anda birbirini vurursa hakemin kararı sonucu iki oyuncu da elenir ya da oyun devam eder.

Mermi vücuduna isabet edip vurulan oyuncu ‘vuruldum’ diye bağırmalıdır. Ya da rakip oyuncuyu vuran kişi ‘vurdum’ demelidir. Vurulduğunu ya da vurduğunu söylemeyen oyuncular ceza puanı almaktadırlar. Vurulan oyuncu silahını havaya kaldırarak oyun sahasının dışına çıkar ve daha sonra oyun kaldığı yerden devam eder. Elenen oyuncuların dışarıdan oyuna müdahale etmesi ya da takım arkadaşlarını yönlendirmesi yasaktır. Kurallara ihmal eden takımları hakem uyarır. İki uyarı alan takım genelde 50 puan ceza alır.

Eğer oyun esnasında oyuncunun mermisi biterse silahını havaya kaldırmalı ve oyun alanından çıkmalıdır. Mermi eksiğini gideren oyuncu aynı şekilde silahını havaya kaldırarak takım arkadaşlarının yanına gitmektedir. Mermi almaya giden oyuncuyu hedef almak ve onu vurmak yasaktır.

Maskesinde, kıyafetlerinde, silahında ve diğer ekipmanlarında problem çıkan oyuncular yine aynı şekilde silahını havaya kaldırarak oyun sahasının dışına çıkmalıdır. Hakemden ya da görevliden yardım alarak problemini çözen oyuncu silahını kaldırarak oyun sahasına girer ve tekrar oyuna dahil olur.

Paintball çok eğlenceli, heyecanlı  ve aksiyonlu bir oyundur. Eğlenirken kazaların olmaması ve kimsenin can güvenliğini tehdit edecek bir durum oluşmaması için güvenlik kurallarına eksiksiz uyulmalıdır. Oyun alanı içinde yüzdeki maske kesinlikle çıkarılmamalıdır. Paintballda meydana gelen kazaların bir çoğu maske ihmali yüzünden olmaktadır. Maskeyi çıkaran oyuncu için hakem hemen oyunu durdurur ve oyuncuya maskesini takması için uyarıda bulunur.

Mermilerin can yakmaması ve morluklara sebep olmaması için oyuncuların birbirlerine 5 metreden az mesafeden vuruş yapmaları yasaktır. Kapsüllerin ilk hızları çok yüksektir ve ilk hızı bu kadar yüksek olan kapsül temas ettiği yüzeye hasar verir. Fakat aradaki mesafe uzak olursa kapsülün kuvveti azalır ve can yakmaz.

Mermi bitmesi durumunda, ekipmanlarında sorun çıkması durumunda, oyuncunun kendisinde bir problem olması durumunda silahını havaya kaldırıp oyun dışına yönelen oyuncuya kesinlikle ateş edilemez. Çünkü oyuncu o an oyunu bırakmıştır ve savunmasızdır.

Oyuncuların birbirlerine fiziksel temasta bulunması yasaktır. Temas durumunda hakem oyunu durdurur ve temas şekline göre ceza verebilir. Bunun dışında karşı tarafa kışkırtıcı hareketlerde bulunmak, argo ya da küfürlü konuşmak yasaktır. Böyle durumlarda hakem uyarabileceği gibi oyunu sonlandırma yetkisine de sahiptir.

Esenyurt Paintball sahamıza gelmeden önce bu kuralları gözden geçirip gelmeniz oyuna daha rahat adapte olmanız açısından da önemlidir.

The post Paintball Oyun Kuralları appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-kurallari/feed/ 0
Paintball Oynarken Maskenin Önemi http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oynarken-maskenin-onemi/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oynarken-maskenin-onemi/#respond Wed, 07 Mar 2018 03:46:31 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=364 Paintball sadece kurallara uyulduğu taktirde eğlenceli bir spordur. Maske en önemli kuraldır. Paintball’da kullanılan maske gözünüzü, burun ve kulaklarınızı, kısaca tüm yüzünüzü korumaktadır. Maskenizi Çıkartmayın Oyun sahası içerisindeyken Maske sizi daraltabilir, nefes almanızı zorlaştırabilir. Bunun için oyundan maskeniz kapalı bir şekilde çıkıp güvenli bölgeye geldikten sonra maskenizi çıkartabilirsiniz. Vurulsanız da , silahınızın gazı veya mermisi bitse […]

The post Paintball Oynarken Maskenin Önemi appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball sadece kurallara uyulduğu taktirde eğlenceli bir spordur. Maske en önemli kuraldır. Paintball’da kullanılan maske gözünüzü, burun ve kulaklarınızı, kısaca tüm yüzünüzü korumaktadır.

Maskenizi Çıkartmayın

Oyun sahası içerisindeyken Maske sizi daraltabilir, nefes almanızı zorlaştırabilir. Bunun için oyundan maskeniz kapalı bir şekilde çıkıp güvenli bölgeye geldikten sonra maskenizi çıkartabilirsiniz.

Maskeyi çıkartırsak ne olur?

Dünyada her yıl onlarca kişi oyun devam ederken saha içerisinde maskesini çıkarttıkları için gözünü kaybetmektedir.

Vurulsanız da , silahınızın gazı veya mermisi bitse de, oyun dursa da , diskalifiye edilseniz de, maskeniz buğulansa da saha içerisinde kesinlikle maskeyi çıkartmayınız. Oyun esnasında maskeyi çıkarttığınız taktirde oyundan direkt olarak men edilirsiniz, göze gelebilecek herhangi bir boya topu gözünüzü kör etme riski oldukça fazladır.

Saha içerisindeyken son bir kişiyle oyuna devam etseniz dahi maskenizi çıkartamayınız. Oyun esnasında maskenize boya gelebilir veya buğu yapabilir. Böyle bir durumda maskenizi açmadan güvenli bölgedeki sorumlu arkadaşlara maskenizi verip temizletebilirsiniz veya yenisini alıp oyuna devam edebilirsiniz.

Paintball yüksek efor gerektiren bir spor olduğu için istediğinizde mola verebilir ve tekrardan oyuna girebilirsiniz. Maske güvenlik amaçlı ve takılması zorunlu bir ekipmandır. Maskesiz kimse saha içerisine giremez, oyuncu maskesiz kişiye kesinlikle atış yapamaz. Güvenli bölgede silahlar yere bakacak şekilde tutulmalı, şakada olsa silahın içi boşta olsa kesinlikle maskesiz insanlara atış yapmamalısınız.

Paintball silahından çıkan boya topu saatte 100 km hızla çıktığını hatırlatmak isteriz. Bu hızla ve sertlikle yüzünüze geldiği taktirde kalıcı izler bırakır. Paintball kurallarına en önemlisi emniyet kurallarına uyulması gerektiğini unutmadığınız sürece Paintball çok zevkli ve eğlencelidir bir spordur.

Paintball Morartır mı?

Oyun kurallarında 5 metre kuralını da unutmamalısınız. 5 metre yakından gelebilecek kapsül morluklara sebep olabilir ve canınızı yakabilir. Yani oyun esnasında yakın mesafeden atış yapmamalısınız.

Çok efor sarf edilen bir spor olduğu için kalp rahatsızlığı, astım hastası olan ve spor yapamaz raporu olanların bu sporu icra etmeleri tavsiye edilmez. Paintball sporu yapmak isteyenler için maske olmazsa olmazıdır. Bir anlık daralmayla veya buğulanmayla kaskınızı açmamalısınız.

Özellikle bu sporu ilk defa oynayacak olanlar maskenin önemini unutmamalıdır. Nihai amacı eğlenmek olan bu sporu kurallar dışına çıkarak oynamak belki de hayatınız boyunca kör olmanıza sebebiyet verebilir.

Sahamıza gelen grubun oyun emniyet kuralları tarafımızca sözlü olarak anlatılmaktadır. Bu brifingte de sizlere ve grubunuza maskeyle ilgili  önemli noktalar aktarılacaktır.

Kurallara uygun eğlenceli saatler dileriz!

The post Paintball Oynarken Maskenin Önemi appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oynarken-maskenin-onemi/feed/ 0