Nokta Paintball http://www.istanbulpaintball.net Eğlenceye Nokta Atışı Tue, 08 May 2018 17:09:03 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 Boş Zamanları Değerlendirmek İçin En İyi Aktivite http://www.istanbulpaintball.net/bos-zamanlari-degerlendirmek-icin-en-iyi-aktivite/ http://www.istanbulpaintball.net/bos-zamanlari-degerlendirmek-icin-en-iyi-aktivite/#respond Tue, 08 May 2018 17:09:03 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=417 Sıradan şeyleri yapmaktan sıkılıp heyecanlar arayanlar burada mı?  Günlük hayatlarımızın temposu ve sıradanlığı hepimizi sıkıyor ve yoruyor. Doğal olarak boş vakitlerimizi farklı geçirmek istiyoruz. Neyse ki hem eğlenceli hem bol heyecanlı bir sürü seçeneğimiz var. Eğer heyecan macera tutkunuyum diyorsanız ekstrem sporlara yönelebilirsiniz. Fakat ekstrem bir spor yapmak için sadece adrenalini sevmek yeterli değil.  Ekstrem […]

The post Boş Zamanları Değerlendirmek İçin En İyi Aktivite appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Sıradan şeyleri yapmaktan sıkılıp heyecanlar arayanlar burada mı?  Günlük hayatlarımızın temposu ve sıradanlığı hepimizi sıkıyor ve yoruyor. Doğal olarak boş vakitlerimizi farklı geçirmek istiyoruz. Neyse ki hem eğlenceli hem bol heyecanlı bir sürü seçeneğimiz var.

Eğer heyecan macera tutkunuyum diyorsanız ekstrem sporlara yönelebilirsiniz. Fakat ekstrem bir spor yapmak için sadece adrenalini sevmek yeterli değil.  Ekstrem spor yapmak için fazlasıyla cesaretli olmalı ve risklere açık olmalısınız. Dağ bisikleti, sand surfing, skydiving, rafting, serbest dalış, yamaç paraşütü ekstrem sporlar için verilebilecek örneklerden sadece birkaçı.

Fakat ekstrem spor yapmak öyle sanıldığı gibi kolay bir şey değildir. İstenildiği zaman bu hafta sonu da bu spor yapayım deyip yapmanız mümkün değildir. Çünkü ekstrem sporların birçoğu tecrübe, eğitim, bilgi ve pratik ister. Üstelik neredeyse hepsi tehlikelidir. Bu yüzden iyi bir eğitimden geçmek, kendini geliştirmek ve donanımlı olmak çok önemlidir. Gördüğünüz gibi bu sporları yapabilmek için uzun süre uğraş ve emek vermek gerekir ama maalesef birçoğumuzun buna vakti yok. Heyecanlı bir şeyler arayıp da uğraşsız olmasını istiyorsanız sizin için en uygun önerimiz paintball olacaktır.

Yukarıda saydığımız sporları yapmak için eğitimden geçmeniz uzun süre uğraş vermeniz gerekirken, paintball oynamak için grubunuzu oluşturup paintball sahasına gelmeniz yeterli olacaktır. Oyun hakkında hiçbir şey bilmiyor bile olsanız, oyun alanına geldiğinizde oyuna girmeden önce hakem yaklaşık 15 dakika size oyunu ve kurallarını anlatır. Bu oyunu oynamak için bir yeteneğe ya da tecrübeye sahip olmanıza gerek yoktur.

Ekstrem sporlarının her bir dalının farklı ve donanımlı ekipmanları vardır. Sporcular bu ekipmanlara sahip olmalılardır ve sporun kalitesini arttırmak açısından ekipmanlarını da kaliteli seçmelidirler. Yani bu sporlardan herhangi birine başlamak için epey bir masraf yapmanız gerekebilir. Paintballda ise başlıca birkaç ekipman gereklidir. Bunları toplar, silahlar, maske ve kamuflaj tulum olarak sınırlandırabiliriz. Fakat bunların hiçbirine sahip olmanıza gerek yoktur. İstediğiniz gün ve saate randevunuzu alıp gelmeniz yeterlidir.

Tüm ekipmanlar kurumumuz tarafından verilmektedir. Paintballun 2 takımın birbirleriyle savaşıyor izlenimi oyunu heyecanlı yapan noktadır. Paintballda kullanılan silahlar gerçek gibidir. Bu da heyecanı ikiye katlıyor. Rakip takımdan önce hedefe ulaşma ve bunun için takımca savaşma durumu oyuncuların oyun esnasında kendilerinden geçmelerini sağlıyor. Paintball sporunda takımlarınızın toplamı en az 8 olmalıdır. Oyunun kalabalık oynanması bu oyunu heyecanlı ve keyifli yapan unsurlardan biridir. Oyunun oynatılmasında kullanılan birkaç senaryo vardır. Burada genelde tek bayrak senaryosu oynatılır. Bunun nedeni ise tek bayrak senaryosunda vurulan oyuncunun oyundan çıkmaması sadece sahanın başından oyuna devam etmesidir. Oyunun ilk dakikalarında vurulan bir oyuncunun oyundan çıkması o oyuncu için eğlencenin ve heyecanın daha ilk dakikadan bitmesi demektir. Tek bayrak senaryosuyla bu durum ortadan kaldırılmış olur.

Ekstrem sporlar size heyecanı en yükseklerde yaşatabilir. Ama hepimiz biliyoruz ki bu sporlar tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Paintball hem eğlenip hem keyif alıp hem de adrenalini tadabileceğiniz herhangi bir tehlikesi olmayan bir oyundur. Silahlarla oynanıyor olması sizi korkutmasın. Silahlar her ne kadar gerçek gibi gözükse de bu silahların mermileri küçük boya toplarıdır. Bu toplar size zarar vermez. Sadece çok yakından atıldığında biraz can yakabilir. Tabi ki bu topların yakın mesafeden yüze gelmesi tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden oyundan önce her oyuncuya kafasını ve yüzünü koruyacak bir maske verilir ve her oyuncunun bu maskeyi takması zorunludur. Böylece ortadaki tek tehlikeli durum da ortadan kalkmış olur.

Eğlenmek, oyun oynamak, adrenalini yükseltmek isteyen herkesin kurumumuzdan randevu almaları yeterlidir. Avcılar Paintball alanları ile de hizmet veren firmamız ile boş zamanlarınızı en iyi şekilde değerlendirmek artık sizin elinizde.

The post Boş Zamanları Değerlendirmek İçin En İyi Aktivite appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/bos-zamanlari-degerlendirmek-icin-en-iyi-aktivite/feed/ 0
Paintball Oyun Senaryoları http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-senaryolari/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-senaryolari/#respond Wed, 25 Apr 2018 20:05:01 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=399 Eğlence ve adrenalinin bir arada olduğu paintball günümüzde her yaştan bireyin ilgi odağı oldu. Paintball bir strateji ve takım oyunudur. İki takım karşılıklı olarak yarışır. Her takım en az 7-8 kişi olmak zorundadır. Oynanan oyunlar sahadaki hakem tarafından yönetilir. Oyunun oynanması için bazı ekipmanlar gereklidir. Paintballın başlıca ekipmanlarını silahlar, içi boya dolu küçük, plastik mermiler, […]

The post Paintball Oyun Senaryoları appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Eğlence ve adrenalinin bir arada olduğu paintball günümüzde her yaştan bireyin ilgi odağı oldu. Paintball bir strateji ve takım oyunudur. İki takım karşılıklı olarak yarışır. Her takım en az 7-8 kişi olmak zorundadır. Oynanan oyunlar sahadaki hakem tarafından yönetilir.

Oyunun oynanması için bazı ekipmanlar gereklidir. Paintballın başlıca ekipmanlarını silahlar, içi boya dolu küçük, plastik mermiler, maske ve kamuflaj tulum olarak sınırlandırabiliriz. Oyunun amacı karşı takımın bayrağını belirlenen noktaya önce getirmek, ortadaki bayrağı ilk önce elde edebilmek gibi daha birçok seçenekle çeşitlendirilebilir.

Oyunda belli başlı değişmeyen kurallar vardır. Üzerine boya mermilerinden gelen oyuncu, oyun diliyle ölür yani oyundan çıkar. Bu yüzden takımlar oyunun başında iyi bir taktik belirlemeli ve bu taktiğe göre oyunu kazanmaya çalışmalıdırlar. Fakat amaca ulaşmak için birçok senaryo vardır. Oyuncular belirlenen senaryoya göre oyunu kazanmaya çalışırlar. Türkiye’ de ve dünyada en çok oynanan senaryo ‘tek bayrak’ ve ‘çift bayrak’ senaryosudur. Paintball oyun çeşitleri olarak bilinen tek bayrak, çift bayrak ve diğer senaryolardan bahsedelim.

Paintball Oyun Senaryoları

          Çift Bayrak Senaryosu: Her iki takımın da temsili bayrağı bulunmaktadır ve bu bayraklar takımların kendi kalelerinde bulunur. Oyun hakemin işareti ile başlar. Amaç ise karşı takımın bayrağını diğer takımdan hızlı bir şekilde daha önce belirlenmiş noktaya ulaştırmaktır. Senaryonun can alıcı kuralı ise ’10 metre kuralı’  dır. Bu kurala göre takım oyuncuları koruması gereken bayrağa 10 metreden az mesafede duramaz, siper alamaz, koruyamaz ve saklanamaz.

          Tek Bayrak Senaryosu: Bu senaryoya göre oyun sahasının ortasında temsili bir bayrak bulunur. Her iki takımın da amacı diğer takımdan hızlı davranarak bu bayrağı kendi kalelerine götürmektir. Her oyuncu bayrağı alabilir. Bayrağı almaya yönelen oyuncu takım arkadaşları tarafından korunur. Tek bayrak senaryosunun kendine özgü birkaç kuralı vardır. Rakip takımın oyuncusu tarafından vurulan oyuncular oyun diliyle ölürler.

Vurulduklarında ‘ vuruldum’ diye bağırmalı ve silahını havaya kaldırıp oyunun başlangıç noktasına yönelmelidir. Vurulan oyuncu başlangıç noktasına geldikten sonra hakem kontrolünde tekrar oyuna girer. Oyuncular karşı takımın oyun alanına giremezler eğer bu kurala uymaz ise puan karşı takıma geçmiş olur. Yani ortada bir bayrak var her iki takım da bu bayrağın diğer tarafına geçemez. Bayrağı kapan oyuncu bayrağı hiç kimseye vermeden kendi kalesine ulaştırmalıdır.

          Başkan Senaryosu: Her iki takım da kendi aralarında karar verir ve takımlarına bir başkan seçerler. İki takımın da kalelerinde temsili bayrakları bulunur. Rakip takımın bayrağını sadece takım başkanları alabilir. Amaç ise takımın başkanı bayrağı almaya giderken takım arkadaşları başkanlarını rakip oyunculara karşı korurlar. Rakip takım ise başkanı vurmaya çalışır. Aynı şekilde diğer takım da kendi başkanlarını korumaya çalışırlar.

          Son Adam Senaryosu: bu senaryo ister takım halinde ister bireysel  oynanabilir. Temel strateji diğer oyuncuları vurup kendinin ise vurulmaması amacına dayanır. Vurulan oyuncular oyundan çıkar ve sona kalan oyuncu kazanmış olur.

           Buddy Senaryosu:  Buddy senaryosunda genelde ikili ekipler kurulur. Vurulan oyuncu oyundan çıkar. Hangi takımın oyuncusu vurulmayıp sona kalırsa o takım kazanılmış sayılır.

           Terminatör Senaryosu: Oyuncular arasından bir terminatör seçilir ve seçilen bu terminatör herkesi vurabilir. Terminatör oyuncuları neresinden vurursa vursun oyuncu oyundan çıkar. Terminatörü öldürmenin tek yolu ise onu elinden vurmaktır.

Bağcılar Paintball  veya İstanbul’daki diğer sahalarımızda toplanıp bu oyunu arkadaşlarıyla veya grup halinde oynamak isteyenler bizlere ulaşabilir ve paintball oyun çeşitleri hakkında daha fazla bilgi alabilirler.

The post Paintball Oyun Senaryoları appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-senaryolari/feed/ 0
Paintball Oyun Kuralları http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-kurallari/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-kurallari/#respond Mon, 16 Apr 2018 21:45:43 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=386 Paintball takımlar halinde belli stratejilere ve senaryolara göre oynanan  bir oyundur. Amaç,  karşı takımı etkisiz hale getirip hedefe ulaşmaktır. Rakip takımın bayrağını belirlenen noktaya önce ulaştıran takım oyunu kazanır. Her takımın bir kaptanı bulunur ve hakemle genelde takım kaptanları muhatap olur. Kaptanlar takımları oyuna hazır olduğunda hakeme söylerler ve hakem iki takım kaptanından hazır bildirisini […]

The post Paintball Oyun Kuralları appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball takımlar halinde belli stratejilere ve senaryolara göre oynanan  bir oyundur. Amaç,  karşı takımı etkisiz hale getirip hedefe ulaşmaktır. Rakip takımın bayrağını belirlenen noktaya önce ulaştıran takım oyunu kazanır. Her takımın bir kaptanı bulunur ve hakemle genelde takım kaptanları muhatap olur.

Kaptanlar takımları oyuna hazır olduğunda hakeme söylerler ve hakem iki takım kaptanından hazır bildirisini aldıktan sonra oyunu başlatır. Oyun baş hakemin düdüğü ile başlar. Hakemin söyledikleri oyun süresince her iki takımın oyuncuları tarafından dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır. Hakeme uymayanlara ceza verilmektedir.

Paintball Kuralları

Paintball oynamak için öncelikle belli malzemelerin bulunması şarttır. Silahlar, mermiler,  kamuflaj tulumlar ve maske bu malzemelerin başında yer alır. Bahsettiğimiz ekipmanlar firma tarafından verilmektedir. Mermi oyuncuların vücutlarına isabet ettiğinde canlarının yanmaması ve güvenlikleri açısından tulumları giymesi ve yüzlerine maskelerini takması çok önemlidir.

Oyun esnasında vurulan oyuncu oyundan çıkar. Fakat şöyle bir durum var. Mermi başka bir yere çarpıp karşıdaki oyuncuya boya gelirse o oyuncu vurulmuş sayılmaz. Bazen de mermiler  oyuncuya çarptığı halde patlamayabilir. Bu durumda  hakem uyarılmalıdır. İki rakip oyuncu aynı anda birbirini vurursa hakemin kararı sonucu iki oyuncu da elenir ya da oyun devam eder.

Mermi vücuduna isabet edip vurulan oyuncu ‘vuruldum’ diye bağırmalıdır. Ya da rakip oyuncuyu vuran kişi ‘vurdum’ demelidir. Vurulduğunu ya da vurduğunu söylemeyen oyuncular ceza puanı almaktadırlar. Vurulan oyuncu silahını havaya kaldırarak oyun sahasının dışına çıkar ve daha sonra oyun kaldığı yerden devam eder. Elenen oyuncuların dışarıdan oyuna müdahale etmesi ya da takım arkadaşlarını yönlendirmesi yasaktır. Kurallara ihmal eden takımları hakem uyarır. İki uyarı alan takım genelde 50 puan ceza alır.

Eğer oyun esnasında oyuncunun mermisi biterse silahını havaya kaldırmalı ve oyun alanından çıkmalıdır. Mermi eksiğini gideren oyuncu aynı şekilde silahını havaya kaldırarak takım arkadaşlarının yanına gitmektedir. Mermi almaya giden oyuncuyu hedef almak ve onu vurmak yasaktır.

Maskesinde, kıyafetlerinde, silahında ve diğer ekipmanlarında problem çıkan oyuncular yine aynı şekilde silahını havaya kaldırarak oyun sahasının dışına çıkmalıdır. Hakemden ya da görevliden yardım alarak problemini çözen oyuncu silahını kaldırarak oyun sahasına girer ve tekrar oyuna dahil olur.

Paintball çok eğlenceli, heyecanlı  ve aksiyonlu bir oyundur. Eğlenirken kazaların olmaması ve kimsenin can güvenliğini tehdit edecek bir durum oluşmaması için güvenlik kurallarına eksiksiz uyulmalıdır. Oyun alanı içinde yüzdeki maske kesinlikle çıkarılmamalıdır. Paintballda meydana gelen kazaların bir çoğu maske ihmali yüzünden olmaktadır. Maskeyi çıkaran oyuncu için hakem hemen oyunu durdurur ve oyuncuya maskesini takması için uyarıda bulunur.

Mermilerin can yakmaması ve morluklara sebep olmaması için oyuncuların birbirlerine 5 metreden az mesafeden vuruş yapmaları yasaktır. Kapsüllerin ilk hızları çok yüksektir ve ilk hızı bu kadar yüksek olan kapsül temas ettiği yüzeye hasar verir. Fakat aradaki mesafe uzak olursa kapsülün kuvveti azalır ve can yakmaz.

Mermi bitmesi durumunda, ekipmanlarında sorun çıkması durumunda, oyuncunun kendisinde bir problem olması durumunda silahını havaya kaldırıp oyun dışına yönelen oyuncuya kesinlikle ateş edilemez. Çünkü oyuncu o an oyunu bırakmıştır ve savunmasızdır.

Oyuncuların birbirlerine fiziksel temasta bulunması yasaktır. Temas durumunda hakem oyunu durdurur ve temas şekline göre ceza verebilir. Bunun dışında karşı tarafa kışkırtıcı hareketlerde bulunmak, argo ya da küfürlü konuşmak yasaktır. Böyle durumlarda hakem uyarabileceği gibi oyunu sonlandırma yetkisine de sahiptir.

Esenyurt Paintball sahamıza gelmeden önce bu kuralları gözden geçirip gelmeniz oyuna daha rahat adapte olmanız açısından da önemlidir.

The post Paintball Oyun Kuralları appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oyun-kurallari/feed/ 0
Paintball Oynarken Maskenin Önemi http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oynarken-maskenin-onemi/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oynarken-maskenin-onemi/#respond Wed, 07 Mar 2018 03:46:31 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=364 Paintball sadece kurallara uyulduğu taktirde eğlenceli bir spordur. Maske en önemli kuraldır. Paintball’da kullanılan maske gözünüzü, burun ve kulaklarınızı, kısaca tüm yüzünüzü korumaktadır. Maskenizi Çıkartmayın Oyun sahası içerisindeyken Maske sizi daraltabilir, nefes almanızı zorlaştırabilir. Bunun için oyundan maskeniz kapalı bir şekilde çıkıp güvenli bölgeye geldikten sonra maskenizi çıkartabilirsiniz. Vurulsanız da , silahınızın gazı veya mermisi bitse […]

The post Paintball Oynarken Maskenin Önemi appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball sadece kurallara uyulduğu taktirde eğlenceli bir spordur. Maske en önemli kuraldır. Paintball’da kullanılan maske gözünüzü, burun ve kulaklarınızı, kısaca tüm yüzünüzü korumaktadır.

Maskenizi Çıkartmayın

Oyun sahası içerisindeyken Maske sizi daraltabilir, nefes almanızı zorlaştırabilir. Bunun için oyundan maskeniz kapalı bir şekilde çıkıp güvenli bölgeye geldikten sonra maskenizi çıkartabilirsiniz.

Maskeyi çıkartırsak ne olur?

Dünyada her yıl onlarca kişi oyun devam ederken saha içerisinde maskesini çıkarttıkları için gözünü kaybetmektedir.

Vurulsanız da , silahınızın gazı veya mermisi bitse de, oyun dursa da , diskalifiye edilseniz de, maskeniz buğulansa da saha içerisinde kesinlikle maskeyi çıkartmayınız. Oyun esnasında maskeyi çıkarttığınız taktirde oyundan direkt olarak men edilirsiniz, göze gelebilecek herhangi bir boya topu gözünüzü kör etme riski oldukça fazladır.

Saha içerisindeyken son bir kişiyle oyuna devam etseniz dahi maskenizi çıkartamayınız. Oyun esnasında maskenize boya gelebilir veya buğu yapabilir. Böyle bir durumda maskenizi açmadan güvenli bölgedeki sorumlu arkadaşlara maskenizi verip temizletebilirsiniz veya yenisini alıp oyuna devam edebilirsiniz.

Paintball yüksek efor gerektiren bir spor olduğu için istediğinizde mola verebilir ve tekrardan oyuna girebilirsiniz. Maske güvenlik amaçlı ve takılması zorunlu bir ekipmandır. Maskesiz kimse saha içerisine giremez, oyuncu maskesiz kişiye kesinlikle atış yapamaz. Güvenli bölgede silahlar yere bakacak şekilde tutulmalı, şakada olsa silahın içi boşta olsa kesinlikle maskesiz insanlara atış yapmamalısınız.

Paintball silahından çıkan boya topu saatte 100 km hızla çıktığını hatırlatmak isteriz. Bu hızla ve sertlikle yüzünüze geldiği taktirde kalıcı izler bırakır. Paintball kurallarına en önemlisi emniyet kurallarına uyulması gerektiğini unutmadığınız sürece Paintball çok zevkli ve eğlencelidir bir spordur.

Paintball Morartır mı?

Oyun kurallarında 5 metre kuralını da unutmamalısınız. 5 metre yakından gelebilecek kapsül morluklara sebep olabilir ve canınızı yakabilir. Yani oyun esnasında yakın mesafeden atış yapmamalısınız.

Çok efor sarf edilen bir spor olduğu için kalp rahatsızlığı, astım hastası olan ve spor yapamaz raporu olanların bu sporu icra etmeleri tavsiye edilmez. Paintball sporu yapmak isteyenler için maske olmazsa olmazıdır. Bir anlık daralmayla veya buğulanmayla kaskınızı açmamalısınız.

Özellikle bu sporu ilk defa oynayacak olanlar maskenin önemini unutmamalıdır. Nihai amacı eğlenmek olan bu sporu kurallar dışına çıkarak oynamak belki de hayatınız boyunca kör olmanıza sebebiyet verebilir.

Sahamıza gelen grubun oyun emniyet kuralları tarafımızca sözlü olarak anlatılmaktadır. Bu brifingte de sizlere ve grubunuza maskeyle ilgili  önemli noktalar aktarılacaktır.

Kurallara uygun eğlenceli saatler dileriz!

The post Paintball Oynarken Maskenin Önemi appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-oynarken-maskenin-onemi/feed/ 0
Paintball Sporunda Uzman Olmanın 10 Yolu http://www.istanbulpaintball.net/paintball-sporunda-uzman-olma/ http://www.istanbulpaintball.net/paintball-sporunda-uzman-olma/#respond Thu, 03 Mar 2016 20:54:41 +0000 http://www.istanbulpaintball.net/?p=334 Paintball keşfedildiğinden bu yana, birçok kişi onu stres atmak için bir yöntem olarak gördü ve bazıları da bu sporda kariyer yaptı. Fakat ortalama seviyedeki oyuncular için ayrılan bütçeler çok azdır ve bu da oyuncuların yeteneklerini bir üst seviyeye taşıyamamasına sebep olur. Paintball sporunda uzmanlaşmak aşağıda yazdığımız on tane yolla gerçekleştirilebilir: Paintball oynamak; koşmak, zıplamak, sürünmek […]

The post Paintball Sporunda Uzman Olmanın 10 Yolu appeared first on Nokta Paintball.

]]>
Paintball keşfedildiğinden bu yana, birçok kişi onu stres atmak için bir yöntem olarak gördü ve bazıları da bu sporda kariyer yaptı. Fakat ortalama seviyedeki oyuncular için ayrılan bütçeler çok azdır ve bu da oyuncuların yeteneklerini bir üst seviyeye taşıyamamasına sebep olur. Paintball sporunda uzmanlaşmak aşağıda yazdığımız on tane yolla gerçekleştirilebilir:

  1. Paintball oynamak; koşmak, zıplamak, sürünmek gibi enerji tüketen fiziksel aktiviteler yapmayı gerektirir. Fiziksel olarak forma girebilmek için; alkol, sigara ve uyuşturucu maddeler gibi kötü alışkanlıklardan kurtulup, doğru beslenmek, yürüyüş yapmak ve koşmak gerekir.
  2. İyi bilgilenin: oyunu oynamak ve oyunda uzmanlaşmak isteyenler için bu spor hakkında kitaplar, dergiler ve internet üzerinde bulabileceğiniz bilgiler mevcuttur. Beceriler, oyun oynandığı sırada edinilmelidir tabi ki ama yine de dışarıdan öğrenilen taktikler ve tavsiyeler de önemlidir.
  3. Kroki üzerinde pratik yapın. Oyunun oynanacağı çevreyi iyi değerlendirin. Paintball, oyuncular için gerçek dünyanın bir senaryosudur. Saçma gelebilir ama bir süpermarkette yeteneklerinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Kaçış rotalarını ve alış veriş yapan insanların nerede olduğunu gözünüzün önüne getirerek atacağınız diğer adımı düşünebilirsiniz.
  4. Oyun için öncelikli olan tüm ekipman ve aksesuarları hazır edin. Temizleme bezleri, bataryalar ve diğer malzemeleriniz oyun başlamadan önce hazır olsun ki zamandan tasarruf edebilin.
  5. Paintball oynamaya uygun rahat kıyafetler giyin. Kolayca hareket edebileceğiniz, rahat, bol ve kamuflaj desenli kıyafetler seçin. Rakiplerin sizi farkedip vurabilmesini engellemek adına ses yapmayan kıyafetler seçmeye özen gösterin.
  6. Oyundan önce eğer vakit varsa sahaya çıkıp kendinizi biraz alıştırın. Bir oyuncu bunu yaparak özellikle gündüzleri oyun sırasında müsabaka sahasını gözünün önünde canlandırabilir. Saklanma yerlerini ve rakiplerin gidebileceğini umduğunuz yerleri iyi kontrol edin.
  7. Oyunu oynarken önemli görevler üstlenin. Üstünüze düşen görevi bilin ki hem kendiniz hem de takımınız için stratejiler üretebilesiniz.
  8. Her oyunda taktik değiştirip esnek olun. Rakipler, hep aynı şeyleri yapan bir oyuncunun yapısını çözüp bunu ona karşı kullanabilir.
  9. Geçmişte yaptığınız hataları gözden geçirip tekrar aynısını yapmamaya çalışın. Bir oyuncunun alabileceği en iyi tavsiye son oyununa bakıp ordan ders çıkarmasıdır.
  10. Ekipmanlarınızı geliştirin: Bazı aksesuarları geliştirip iyileştirmenin ucuz yolları vardır. Bunu yaparak sadece veriminiz artmakla kalmayıp kendinize olan güveniniz de artacaktır.

Paintball sporunda uzmanlaşmak biraz zaman alacaktır. Sabırlı olun, pratik yapın ve unutmayın ki zaman, pahalı bir ekipmandan daha önemlidir. Paintball oynamak bir tür alışkanlıktır.

The post Paintball Sporunda Uzman Olmanın 10 Yolu appeared first on Nokta Paintball.

]]>
http://www.istanbulpaintball.net/paintball-sporunda-uzman-olma/feed/ 0