İstanbul'da spor etkinlikleri

İstanbul, 20 milyona yaklaşan nüfusu ile dünyanın en büyük şehirleri arasında yer alır. Buradan bakıldığında dünyanın en fazla sosyal kültürel ve spor aktivitesi imkanı olan merkezlerinden bir tanesi olması gerekirken maalesef Türkiye’deki tüm şehirlerde olduğu gibi İstanbul’da da sosyo kültürel sportif faaliyetler yeterince gelişmiş değildir. Özellikle yetişkinler için, stres atıp günlük yaşamın temposundan uzaklaştıracak çok fazla aktivite söz konusu değildir.

Her ne kadar çok büyük ve köklü spor kulüpleri İstanbul kökenli olsa da, bu şehirde yaşayanlar için bu durumun fayda anlamında bir etkisi bulunmamaktadır. Bazı kulüplerin açtığı spor okulları çoğunlukla erken yaş spor faaliyetleri olarak tercih edilmekte ve ileri yaşlardaki bireylere çoğunlukla hitap etmektedir. Bu durumda yetişkinler, neredeyse hiç sportif faaliyetlerin içerisinde yer almayıp, stres atma metodu olarak hiçbir şey yapmamayı tercih ederler. O şehrin çok önemli bir fırsatı da yanıbaşınızda beklemektedir.

Kaç yaşında olursanız olun ve ne iş yaparsanız yapın, belli periyotlarda arkadaşlarınızla bir araya gelip paintball oynayabilirsiniz. Ne sadece bir eğlence ne de spor olan bu etkinlik, şehirlerin yetişkinler için sunmadığı neredeyse tüm sosyal, kültürel ve sportif aktiviteleri tek başına sunabilmektedir.

Paintball ne ola ki?

Amerika menşeili bir oyun olan bu spor; takımlar halinde oynanan bir platform oyunudur. Oyuncular üzerlerine koruyucu kıyafetler giyerek sahaya dağılır. Her oyuncunun bir takımın vardır. Eşit sayıda kurulan takımlar da yer alan oyuncular sahip oldukları boya fırlatan tabancalarla rakiplerini işaretleyip onların diskalifiye olmasını sağlamaya çalışırlar.

Paintball oynanan parkurda pek çok engel ve saklanmak için barikat bulur. Gerçek bir savaş ortamını andıran parkur, farklı boyutlara sahip olabilir. Genellikle açık alanda oynanan paintball, kapalı ortamlarda özel senaryolar dahilinde de oynanabilir.

Paintball oynamak için bir üst yaş sınırı bulunmamakla beraber, koruyucu giysilerin giyilebileceği yaş sınırı olan 14 yaş tüm dünyada uygulanır. Bunun dışında, paintball oyuncularının bir cinsiyet veya farklı ayrıma tabi tutulmaları söz konusu olmayacaktır. Dileyen herkes tercih etmesi halinde bu eğlenceli oyunu oynamak üzere takımlardan herhangi birine katılabilir. Bu oyunu oynanan takımların sayıları eşit olmak durumundadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir