Paintball oyunları ilk defa Amerika’da 1980 yıllarında boya savaşı oyunu olarak ortaya çıkmıştır. Zamanla dünyanın her yerine yayılmaya başlamamış ve ülkemizde de son 20 yıldır oynanmaktadır. Oyun kuralı gereği oyunda özel giysiler, boya silahları ve boya topları kullanılır. Paintball bir doğa sporu olarak görülmekte, iki takım arasında oynanan bir strateji oyunu olarak oynanmaktadır. Oyunlarda her oyuncu istediği kadar boya topu kullanabilir ve rakibini bu toplar ile vurarak oyun dışı bırakır. Peki, Paintball Boyu Topu Zarar Verici midir?

Boya Topları

Paintball oyunlarında boya topa alan hava basınçlı silahlar kullanılır. Paintball boyu topu zarar verir mi? Boya topları küre şeklinde ve jelatin kapsül olarak üretilir. Bu toplar içerisinde suda çözülebilen zehirsiz maddeler, polietilen glikol ve boya içermektedir. Paintball oyununda kullanılan boya topları çevreye zarar vermeyen ve toprakta çözülebilen özelliktedir.

Boya Toplarının Yapısı

Paintball oyunlarında kullanılan küre toplar, boya silahları ile atıldığında ve rakibe çarptığında çabuk kırılarak içerisindeki boyayı çarptığı yere yayabilmesi için kırılganlığı yüksek ve ince kabuklu olarak yapılır. oyunda rakibin vurulduğunu gösterebilmek için parlak renkli dolgu maddesi ile doldurulur. En iyi boya toplarında, metalik pullar, mısır nişastası eklenerek boyanın parlak görüntü vermesi sağlanır. Boya topları 50 kalibre ve 68 kalibre olmak üzere iki farklı boyutta üretilir. Tüm toplar su bazlıdır ve giysilerden kolaylıkla çıkabilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir