Dünya’da henüz yeni bir spor olan paintball sporu ülkemizde yaklaşık son on yıldır rağbet görmektedir. Takım çalışmasına dayalı olarak yapılan sporda kondisyon, hızlı düşünme ve düşündüklerini hızlı uygulayabilme yetisi olan on beş yaş üstü ve kalp damar hastalıkları, astım, epilepsi gibi ciddi sağlık problemi olmayan yaş gurubundan insana hitap etmektedir. Bu sporu yaparken paintball hakeminin görevleri nelerdir? Bunları da bilmek gerekir.

Paintball Sporunda Güvenlik Kuralları Nelerdir?

Paintball oynarken hiçbir zaman hakemin kararına itiraz edilmez ve hakem ile asla münakaşaya girilmez. Oyun sahasına girerken mutlaka maske takılmalı ve oyun süresince de çıkarılmamalıdır. Oyuncular asla rakip takımın üyelerine silahın namlusunu dayamak suretiyle yaralayıcı bir işlem yapmamalı ve beş metrelik mesafeden yakında atış yapmamalıdır. Oyuncular rakip takımın oyuncularına vurma, itme gibi fiziksel bir temasta bulunmamalıdır. Silahların emniyeti hakemin talimatıyla açılıp, kapatılmalıdır.

Hakemin talimatından sonra etrafına rastgele atış yapan oyuncu bir oyun ceza alır. Ve kuralın tekrar ihlalinde oyundan atılır. Oyun sırasında vurulan, mühimmatı biten kişi kendi kalesine veya hakemin yanına silahını havaya kaldırarak gelir. Bu oyuncuya asla ateş edilmez ve kuralı ihlal eden oyuncuya bir devre veya tamamen oyun dışı kalmak arasında değişen cezalar uygulanır.

Paintball Oyununda Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Oyuncuların güvenliği için paintball oynarken koruyucu maske, bere, kamuflaj tulum kullanılır. Bununla birlikte boya topları, flamalar ve farklı envanterlerde otomatik veya yarı otomatik silahlar kullanılmaktadır. Paintball Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır? konusunu merak ediyorsanız linke tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir