Son yılların gözde spor ve eğlence oyunlarının başında gelen paintball, ülkemizde de ciddi anlamda ilgi görmektedir. Her yaş gurubundan ve her kesimden insanların rağbet ettiği paintball kaç kişiyle oynanır? Tarihçesi nedir? İşte paintball hakkında tüm bilinmeyenler.

Paintball Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünya ülkelerinde kapalı ve açık alanlarda oynanan bir spor dalı olarak beliren paintball sporunun geçmişi çok yakın tarihe dayanmaktadır. Ve aslında bir bahis oyunu olarak başlanmıştır. 1970′ li yıllarda bir borsacı ve bir sporcu- yazar arasındaki hangisinin daha keskin hayatta kalma becerisine sahip olduğunun tartışması ile başlar. Sporcu ve yazar olan Charles Gaines’ in yakın bir arkadaşı kendisine Nelson boya şirketinin paintball tabancasını gösterir. Gaines’ in oldukça ilgisini çeken tabancada, aslında ormancılar tarafından kesilmesine karar verilen ağaçları boyamak yada yıkılmasına karar verdikleri sığınakları belirlemek için çiftçiler tarafından kullanılan içi yağlı, boyalı küçük toplar kullanılmıştır. Gaines ve Noel sahte bir düello ile bu tabancayı test etmeye karar verirler ve böylece oyun resmen icat edilmiş olur.

Paintball Kaç Kişilik Takım ile Oynanır?

Çeşitli senaryolar üzerine kurgulanarak oynanan paintball sporu ilk defa takım olarak 27 haziran 1981 yılında 12 kişilik bir gurupla oynanmıştır. Günümüzde oynanılacak alan büyüklüğüne göre 24 kişiye kadar oynanan paintball en az 4′ er kişilik iki takımla oynanır.

Paintball Oynanırken Nasıl Saklanılmalıdır? konusunu merak ediyorsanız linke tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir