Paintball oyununun ortaya çıkışı 1970 yılında Nelson boya şirketlerinin paintball silahlarını kullanımıyla başlar. Paintball oyuncularının merak ettiği paintball nasıl ortaya çıktı? konusunun cevabı ise Amerikalı iki gencin şakalaşması sırasında olmaktadır. Nelson boya şirketi paintball silahlarını o dönemde kesilecek ağaçları işaretlemek için kullanıyorlardı. 1974 yılında James C.Hale paintball silahlarının patentini aldı.

Paintball Oyunun Ortaya Çıkışı

Paintball oyununun ortaya çıkışında Amerika’lı yazar Hayes Noel ve spor adamı Charles Gaines etkili olmuştur. Bu iki kişi aralarında maçoluk konusunda sürekli konuşmalar geçirir ve kimin daha maço olduğunu belirlemeye çalışırlardı. 1975 yılında aralarında sahte bir düello düzenleyerek, maçoluğun birincisini bulmaya çalışırlar. Ormanlık bir alana giderek, boya fırlatan paintball silahlarıyla düello yaparlar. Noel ve Gaines’in yaptıkları düello ile paintball oyunu ortaya çıkmıştır. Bu iki arkadaş çocukluk dönemlerinde de buna benzer bir oyun oynarlar ve oynadıkları bu oyunda bayrağı kullanırlardı. Bayrak kapmaca adıyla anılan o dönemdeki oyun, şu an oynanılan paintball oyunlarında bir senaryo haline gelmiştir.

Paintball Oyununun İlk Oynanılışı

Paintball oyunu, 27 Haziran 1981 yılında takım olarak ilk defa oynanılmıştır. Oyun 12 kişiyle oynanılmış ve oyunu Gaines’in takımı kazanmıştır. Günümüzde paintball oyunu birçok ülkede oynanılmaktadır. Oyun için ligler oluşturulmuş, turnuvalar düzenlenmiştir. Paintball İstanbul içinde büyük paralar gündeme gelmektedir ve ülkemizde de paintball ligleri yer almaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir