Paintball Nasıl Oynanır?Paintball Nasıl Oynanır sorusu bu sporla ilgilenmeye başlayanların aklına gelen ilk sorudur. Oyuna gelmeden önce, grubunuzu kurmadan önce bu oyun hakkında ne kadar fikir sahibi olursanız o kadar keyif alırsınız.

Bu yazımızda Paintball Nasıl Oynanır sorusuna cevap bulurken oyunun nerelerde ve hangi şartlarda oynanabileceğine de değineceğiz. Paintball hakkında sizlere sunacağımız tüm bilgiler global anlamda geçerlidir. Kurallar veya senaryolar firmadan firmaya ya da oyuncu profillerine göre değişse de vereceğimiz temel bilgiler her zaman işinize yarayacaktır.

Paintball oynamak, rezervasyon yaptırmak veya bilgi almak için bizi arayın!

Paintball Nasıl Oynanır?

Paintball Nasıl Oynanır sorusuna geçmeden önce nerelerde oynanabildiğine bir bakalım. Paintball genelde çevredeki bahçe arkaları, ağaçlık yerlerde ya da terkedilmiş, boş arsalarda oynanır.  Oyunları bu tarz yerlerde oynamak genelde uygun olsa da,  daha iyi ve güvenli yerler de bulunabilir.

İstanbul’da paintball için özel dizayn edilmiş birçok yeni saha geliştirilmektedir. Bu gelişmiş sahalar, oyunculara daha güvenli oyun sunmaktadır. Tabi ki bunlardan en önemlisi de Nokta Paintball sahalarıdır.

Paintball oyunlarının, boş araziler ya da bahçeler yerine ticari amaçlı sahalarda oynanması tavsiye edilir.  Ticari sahalarda oyunun daha güvenli oynanmasını sağlayabilecek bilgisi olan hakemler bulunmaktadır. Dahası, bu sahalar, oyunların  daha ilgi çekici ve iddialı olmasını sağlayan çeşitli saha şekilleri  sunarlar.  En önemlisi de bu sahalar sigortalıdır ve doğru yerlere kurulmuştur.

Eğer ağaçlık alanlarda oynanmak isteniyorsa, gerekli izinler alınmış olmalıdır. Kimse oyunun, arazi sahibi tarafından bölünüp durdurulmasını istemez. Oyunun oynanacağı alan önceden belirlenmeli ve oyuncuların nerede duracağınız bilebilmesi için sınırlar neon şeritlerle çizilmelidir.

Herkes İçin Spor

Paintball dış mekanlarda oynanan en popüler sporlardan biridir.  Paintball ile ilgili bir başka güzel şey ise herkes tarafından oynanabilir olmasıdır. Özel niteliklere gerek yoktur. Yaş, cinsiyet, ırk ve sosyal statü gözetilmeksizin herkes bu sporun heyecanını tadabilir.  İstenen tek özellik macera tutkusuyla yarışçı ruha sahip olmaktır.

Paintball çocukluğumuzda oynadığımız saklambaç ve kovalamaca oyunlarının birleşimidir. Paintball oyununu, bu oyunun doğasında bulunan çok koşmayı ve az fiziksel teması seven kişiler daha çok tercih eder. Paintball oyununda amaç, kendi bayrağını korurken düşmanın bayrağını ele geçirebilmektir.  Aynı zamanda oyuncular rakiplerini, içinde renkli sıvılar bulunan mermilerle vurup boyayarak elerler. Oyuncu sayısında neredeyse hiç limit yoktur, sadece oyun sahasının boyutundan kaynaklanan sınırlama olabilir.

Yaşam tarzı yada uzmanlık alanı ne olursan olsun her çeşit insan bu oyundan zevk alabilir. Paintball sporunda ayrımcılık yoktur. En hızlı ve en akıllının hayatta kaldığı oyundur. Tecrübeli olanlar bile acemiler tarafından elenebildiğinden bu oyunda şartlar eşittir. Gençlerin yaşlılara karşı avantajı olmadığı gibi kadınlarla erkekler de eşittir.  Paintball oyununda uzman olmak için hızlı ve keskin düşünmelisiniz.  Zafer sadece güce ve çevikliğe bağlı değildir.

Paintball oyunculara ne kazandırır?

Öncelikle karakterlerine etki eder. Kişiler paintball ile birlikte özgüvenini, liderlik özelliklerini ve takım halinde hareket edebilme yeteneğini geliştirirler. Bu spor, yaralanma veya ölüm riski olmadan günlük stresten kurtulup eğlenmenizi sağlar.bu özelliğiyle şirketler için büyük bir fırsattır ve çalışanlar için tavsiye edilen bir spor dalı olmuştur.  Paintball, çalışanlar ve yöneticiler açısından birçok fayda sağlar, bunlar;  moralleri yüksek tutar, kişiler arasındaki uyumu artırıp arkadaşlıkları geliştirir, çalışanlarla yöneticiler arasındaki duvarları yıkar ve grup dinamiğinin artmasını sağlar.

Paintball herkes için vardır ve birçok organizasyonda alternatif bir aktivite olarak  sunulabilir. Kız ya da erkek kolejlerinden gruplar, dernekler, spor kulüpleri ve şirket çalışanlarıyla yöneticileri paintball oynayabilir. Doğum günü eğlencelerinde veya küçük toplanmalarda ana tema olarak kullanılabilir. Herkesin gerçekten zevk alacağı türden bir aktivitedir paintball.

Sayıca Üstün olan gruba karşı Paintball Nasıl Oynanır?

Oyun esnasında rakip sayıca üstün olduğu zaman yapabileceğiniz çok bir şey yoktur. Öncelikle panik yapmayın. İkinci olarak da bunun bir oyun olduğunu unutmayalım. Yada unutalım mı dersiniz?

Yapılacak ilk şey bir takım lideri belirlemektir. Bunu yaptıktan sonra, hızlı kararlar verilmesi gereken zamanlarda oyuncular liderlerine güvenmelidir.

Takım olarak sayıca az olduğunuzu düşündüğünüz zamanlarda yapılabilecek temel şeyleri aşağıda sıraladık:

Savunmaya geçiniz:

Takım arkadaşlarınızın saha sınırlarına yakın yerlere konuşlandığına emin olun çünkü bu, rakibin sizin yanınıza sızma şansını azaltacaktır. Sonra takımdan birkaç oyuncuyu devriye yapın (kaç kişi olacağı takımın büyüklüğüne bağlıdır). Bu kişilerden sahada devriye gezmelerini isteyin böylece düşmanı gördüklerinde hemen avlayabilsinler. Bu devriye ekibi, bir grup düşmanı onlara farkedilmeden gördüğü zaman hemen geri dönüp takımın geri kalanını da düşman grubunun yeri konusunda bilgilendirmelidir.

Ekip

Şunu bilin ki, bir düşman kuvvetini farkettiğinizde ve bu kuvvet bir ekip büyüklüğünde ise aynı sayıda ekip oluşturup düşmanı karşılamaya göndermelisiniz.

Düşmanları dışarı çekin

Devriye ekipleri karşı takımın dikkatini çekip onların savunmaya geçmesini sağlamalıdır. Fakat böyle bir durumda rakiplerden birinin kaçıp diğer takım üyelerini uyarma ihtimali olacağından risk de bulunmaktadır. Fakat bunun olmama ihtimali ve zaferin sizin olma ihtimalinin olduğunu da unutmayın.

Düşmanı gözardı edin

Düşmanınızı görmemiş gibi de davranabilirsiniz. Buradaki amaç, sizin onu görmediğinizi düşününce tehdit oluşturmayacağınızı da düşünmesi durumudur.

Birlikte kalın

Takımın tüm üyelerini dikkatli bir şekilde bir araya toplayın, sahanın düşman tarafından kullanılmadığını düşündüğünüz bölgelerinden yavaşça ilerleyin. İstediğiniz yere vardığınızda, düşmanları teker teker avlayın ve kuvvetlere yanlardan saldırın.

Aslında sayıca az olduğunuz durumlarda yapmanız gereken en iyi şey rahat olmaktır. Bu düşünmenizi kolaylaştırır ve yapacaklarınızı belirginleştirir.

Bu yazımızda Paintball Nasıl Oynanır , nerelerde oynanır, hangi şartlarda nasıl savunma yapılır, paintball nedir ve sosyal olarak bizlere neler katabileceğine değindik.  Siz de Paintball oynamak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.