Paintball eğlence amacı olarak oynansa da aslında bir spor dalıdır. Dolayısıyla her spor dalında olduğu gibi paintball’da da bazı sağlık sorunları oynamaya engel olacaktır. Buna bağlı olarak paintball oynayacak bir kişi sağlık sorunlarından şüpheleri bulunuyorsa ya da bunun gibi problemleri olduğu düşünüyorsa öncelikle paintball oynamaya engel durumlar nelerdir? Konusunda fikir sahibi olmalıdır.

Oyuna başlamadan önce de yine hakem tarafından herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı sorulur. Paintball oyununun fiziksel olarak hiçbir engel durumu yoktur. Eğer kişinin sağlık sorunları bulunuyorsa ve hakem tarafından uyarı almasına rağmen oynamakta ısrarcıysa bu kişi sorumluluğun kendine ait olduğunu gösteren bir evrak imzalamaları gerekmektedir. Hakem buna rağmen oynamasını tercih etmese de belge dâhilinde müsaade edecektir.

Astım Problemi

Paintball oyunu dizayn ve takım ruhu gerektiren bir spordur. Tamamen doğal bir ortamda gerçekleştirilen paintball oyununda toprak kokusuyla birlikte ağaçlık alanların astım hastalarına zararlı bölgeler olması sebebiyle olası bir astım krizine yol açma riski bulunuyor. Dolayısıyla astım rahatsızlığı olan kişilerin paintball oynaması kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Kalp Rahatsızlığı

Hızlı ve aksiyon dolu geçen bu oyunda koşma, sürüklenme, saklanma gibi faaliyetler mutlaka olacaktır. Bunun gibi işlerin olması sebebiyle doğru orantılı olarak kalp sağlığında problemi olanlar için de yine bu spor tavsiye edilmiyor. Ayrıca boya toplarıyla atraksiyonlu dakikaların geçmesi de kalp ritmini yükseltmesi yine tavsiye edilmemesindeki sebeplerdendir. Paintball Nasıl Ortaya Çıktı yazısını incelemek istiyorsanız linke tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir