Gençler arasında yoğun olarak tercih edilen bir grup oyunu olan paintball git gide daha da popüler olmaya devam etmektedir. Ülkemizde yaygınlaştıkça daha profesyonel bir şekilde oynanan bu oyunda geliştirilen sahalar ve ekipmanlarda git gide daha iyi bir seviyeye taşınmaktadır. Genellikle en az 8 kişi ile oynanması tercih edilen bu oyunda en etkili nokta saha tasarımıdır. Saha paintball oyununda bütün zevkin belirleyici noktasıdır. Saha kötü olması halinde oyundan zevk alınması beklenemez. Peki, paintball oynanacak alanın ölçüleri var mıdır?

Paintball Saha Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Paintball sahaları için tavsiye edilen ideal ölçüler 30×50 metre boyutlarında olmalıdır. Bunun altında olması halinde oyunda ki stratejinin kurulumu ve oyuncuların rahat hareket etmesi açısından sıkıntılar yaşanarak oyunun zevki düşebilmektedir. Saha ölçülerinin yanında oyun alanının aydınlatması için en az 4 metrelik direkler ile ışıklandırma gerekmektedir. Bu saha etrafına gerilecek olan bir güvenlik ağı da hayati önem arz etmektedir.

Sahada Bulunması Gereken Diğer Etmenler

Saha belirlendikten sonra mutlak sahaya layout çizimi yapılmalıdır. Bu çizim ile sahanın tasarımı yapılmış olur ve saha içerisinde ki engeller, koşma alanları gibi noktalar belirlenmiş olur. Saha layout çizimi iyi yapılan saha iyi oyunların oynanabileceği saha olarak netlik kazanır. Bunun yanında saha alanında bazı sosyal alanlar bulunmalıdır. Örnek olarak erkek ve kadınlar için farklı giyinme/soyunma kabinleri yer almalıdır. Tuvaletler yapılmalı bay bayan diye ayrılmalıdır. Eğer mümkünde duş yapılması da faydalı olacaktır. Aynı zamanda giyinme soyunma alanlarına mutlaka kilitli dolaplar koyulmalıdır. Paintball Oynayacak Olanlara Tüyolar konusunu merak ediyorsanız linke tıklayınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir