paintball maskesi

Paintball sadece kurallara uyulduğu taktirde eğlenceli bir spordur. Maske en önemli kuraldır. Paintball’da kullanılan maske gözünüzü, burun ve kulaklarınızı, kısaca tüm yüzünüzü korumaktadır.

Maskenizi Çıkartmayın

Oyun sahası içerisindeyken Maske sizi daraltabilir, nefes almanızı zorlaştırabilir. Bunun için oyundan maskeniz kapalı bir şekilde çıkıp güvenli bölgeye geldikten sonra maskenizi çıkartabilirsiniz.

Maskeyi çıkartırsak ne olur?

Dünyada her yıl onlarca kişi oyun devam ederken saha içerisinde maskesini çıkarttıkları için gözünü kaybetmektedir.

Vurulsanız da , silahınızın gazı veya mermisi bitse de, oyun dursa da , diskalifiye edilseniz de, maskeniz buğulansa da saha içerisinde kesinlikle maskeyi çıkartmayınız. Oyun esnasında maskeyi çıkarttığınız taktirde oyundan direkt olarak men edilirsiniz, göze gelebilecek herhangi bir boya topu gözünüzü kör etme riski oldukça fazladır.

Saha içerisindeyken son bir kişiyle oyuna devam etseniz dahi maskenizi çıkartamayınız. Oyun esnasında maskenize boya gelebilir veya buğu yapabilir. Böyle bir durumda maskenizi açmadan güvenli bölgedeki sorumlu arkadaşlara maskenizi verip temizletebilirsiniz veya yenisini alıp oyuna devam edebilirsiniz.

Paintball yüksek efor gerektiren bir spor olduğu için istediğinizde mola verebilir ve tekrardan oyuna girebilirsiniz. Maske güvenlik amaçlı ve takılması zorunlu bir ekipmandır. Maskesiz kimse saha içerisine giremez, oyuncu maskesiz kişiye kesinlikle atış yapamaz. Güvenli bölgede silahlar yere bakacak şekilde tutulmalı, şakada olsa silahın içi boşta olsa kesinlikle maskesiz insanlara atış yapmamalısınız.

Paintball silahından çıkan boya topu saatte 100 km hızla çıktığını hatırlatmak isteriz. Bu hızla ve sertlikle yüzünüze geldiği taktirde kalıcı izler bırakır. Paintball kurallarına en önemlisi emniyet kurallarına uyulması gerektiğini unutmadığınız sürece Paintball çok zevkli ve eğlencelidir bir spordur.

Paintball Morartır mı?

Oyun kurallarında 5 metre kuralını da unutmamalısınız. 5 metre yakından gelebilecek kapsül morluklara sebep olabilir ve canınızı yakabilir. Yani oyun esnasında yakın mesafeden atış yapmamalısınız.

Çok efor sarf edilen bir spor olduğu için kalp rahatsızlığı, astım hastası olan ve spor yapamaz raporu olanların bu sporu icra etmeleri tavsiye edilmez. Paintball sporu yapmak isteyenler için maske olmazsa olmazıdır. Bir anlık daralmayla veya buğulanmayla kaskınızı açmamalısınız.

Özellikle bu sporu ilk defa oynayacak olanlar maskenin önemini unutmamalıdır. Nihai amacı eğlenmek olan bu sporu kurallar dışına çıkarak oynamak belki de hayatınız boyunca kör olmanıza sebebiyet verebilir.

Sahamıza gelen grubun oyun emniyet kuralları tarafımızca sözlü olarak anlatılmaktadır. Bu brifingte de sizlere ve grubunuza maskeyle ilgili  önemli noktalar aktarılacaktır.

Kurallara uygun eğlenceli saatler dileriz!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir