Paintball kuralları

Paintball takımlar halinde belli stratejilere ve senaryolara göre oynanan  bir oyundur. Amaç,  karşı takımı etkisiz hale getirip hedefe ulaşmaktır. Rakip takımın bayrağını belirlenen noktaya önce ulaştıran takım oyunu kazanır. Her takımın bir kaptanı bulunur ve hakemle genelde takım kaptanları muhatap olur.

Kaptanlar takımları oyuna hazır olduğunda hakeme söylerler ve hakem iki takım kaptanından hazır bildirisini aldıktan sonra oyunu başlatır. Oyun baş hakemin düdüğü ile başlar. Hakemin söyledikleri oyun süresince her iki takımın oyuncuları tarafından dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır. Hakeme uymayanlara ceza verilmektedir.

Paintball Kuralları

Paintball oynamak için öncelikle belli malzemelerin bulunması şarttır. Silahlar, mermiler,  kamuflaj tulumlar ve maske bu malzemelerin başında yer alır. Bahsettiğimiz ekipmanlar firma tarafından verilmektedir. Mermi oyuncuların vücutlarına isabet ettiğinde canlarının yanmaması ve güvenlikleri açısından tulumları giymesi ve yüzlerine maskelerini takması çok önemlidir.

Oyun esnasında vurulan oyuncu oyundan çıkar. Fakat şöyle bir durum var. Mermi başka bir yere çarpıp karşıdaki oyuncuya boya gelirse o oyuncu vurulmuş sayılmaz. Bazen de mermiler  oyuncuya çarptığı halde patlamayabilir. Bu durumda  hakem uyarılmalıdır. İki rakip oyuncu aynı anda birbirini vurursa hakemin kararı sonucu iki oyuncu da elenir ya da oyun devam eder.

Mermi vücuduna isabet edip vurulan oyuncu ‘vuruldum’ diye bağırmalıdır. Ya da rakip oyuncuyu vuran kişi ‘vurdum’ demelidir. Vurulduğunu ya da vurduğunu söylemeyen oyuncular ceza puanı almaktadırlar. Vurulan oyuncu silahını havaya kaldırarak oyun sahasının dışına çıkar ve daha sonra oyun kaldığı yerden devam eder. Elenen oyuncuların dışarıdan oyuna müdahale etmesi ya da takım arkadaşlarını yönlendirmesi yasaktır. Kurallara ihmal eden takımları hakem uyarır. İki uyarı alan takım genelde 50 puan ceza alır.

Eğer oyun esnasında oyuncunun mermisi biterse silahını havaya kaldırmalı ve oyun alanından çıkmalıdır. Mermi eksiğini gideren oyuncu aynı şekilde silahını havaya kaldırarak takım arkadaşlarının yanına gitmektedir. Mermi almaya giden oyuncuyu hedef almak ve onu vurmak yasaktır.

Maskesinde, kıyafetlerinde, silahında ve diğer ekipmanlarında problem çıkan oyuncular yine aynı şekilde silahını havaya kaldırarak oyun sahasının dışına çıkmalıdır. Hakemden ya da görevliden yardım alarak problemini çözen oyuncu silahını kaldırarak oyun sahasına girer ve tekrar oyuna dahil olur.

Paintball çok eğlenceli, heyecanlı  ve aksiyonlu bir oyundur. Eğlenirken kazaların olmaması ve kimsenin can güvenliğini tehdit edecek bir durum oluşmaması için güvenlik kurallarına eksiksiz uyulmalıdır. Oyun alanı içinde yüzdeki maske kesinlikle çıkarılmamalıdır. Paintballda meydana gelen kazaların bir çoğu maske ihmali yüzünden olmaktadır. Maskeyi çıkaran oyuncu için hakem hemen oyunu durdurur ve oyuncuya maskesini takması için uyarıda bulunur.

Mermilerin can yakmaması ve morluklara sebep olmaması için oyuncuların birbirlerine 5 metreden az mesafeden vuruş yapmaları yasaktır. Kapsüllerin ilk hızları çok yüksektir ve ilk hızı bu kadar yüksek olan kapsül temas ettiği yüzeye hasar verir. Fakat aradaki mesafe uzak olursa kapsülün kuvveti azalır ve can yakmaz.

Mermi bitmesi durumunda, ekipmanlarında sorun çıkması durumunda, oyuncunun kendisinde bir problem olması durumunda silahını havaya kaldırıp oyun dışına yönelen oyuncuya kesinlikle ateş edilemez. Çünkü oyuncu o an oyunu bırakmıştır ve savunmasızdır.

Oyuncuların birbirlerine fiziksel temasta bulunması yasaktır. Temas durumunda hakem oyunu durdurur ve temas şekline göre ceza verebilir. Bunun dışında karşı tarafa kışkırtıcı hareketlerde bulunmak, argo ya da küfürlü konuşmak yasaktır. Böyle durumlarda hakem uyarabileceği gibi oyunu sonlandırma yetkisine de sahiptir.

Esenyurt Paintball sahamıza gelmeden önce bu kuralları gözden geçirip gelmeniz oyuna daha rahat adapte olmanız açısından da önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir