paintball oyun senaryoları

Eğlence ve adrenalinin bir arada olduğu paintball günümüzde her yaştan bireyin ilgi odağı oldu. Paintball bir strateji ve takım oyunudur. İki takım karşılıklı olarak yarışır. Her takım en az 7-8 kişi olmak zorundadır. Oynanan oyunlar sahadaki hakem tarafından yönetilir.

Oyunun oynanması için bazı ekipmanlar gereklidir. Paintballın başlıca ekipmanlarını silahlar, içi boya dolu küçük, plastik mermiler, maske ve kamuflaj tulum olarak sınırlandırabiliriz. Oyunun amacı karşı takımın bayrağını belirlenen noktaya önce getirmek, ortadaki bayrağı ilk önce elde edebilmek gibi daha birçok seçenekle çeşitlendirilebilir.

Oyunda belli başlı değişmeyen kurallar vardır. Üzerine boya mermilerinden gelen oyuncu, oyun diliyle ölür yani oyundan çıkar. Bu yüzden takımlar oyunun başında iyi bir taktik belirlemeli ve bu taktiğe göre oyunu kazanmaya çalışmalıdırlar. Fakat amaca ulaşmak için birçok senaryo vardır. Oyuncular belirlenen senaryoya göre oyunu kazanmaya çalışırlar. Türkiye’ de ve dünyada en çok oynanan senaryo ‘tek bayrak’ ve ‘çift bayrak’ senaryosudur. Paintball oyun çeşitleri olarak bilinen tek bayrak, çift bayrak ve diğer senaryolardan bahsedelim.

Paintball Oyun Senaryoları

          Çift Bayrak Senaryosu: Her iki takımın da temsili bayrağı bulunmaktadır ve bu bayraklar takımların kendi kalelerinde bulunur. Oyun hakemin işareti ile başlar. Amaç ise karşı takımın bayrağını diğer takımdan hızlı bir şekilde daha önce belirlenmiş noktaya ulaştırmaktır. Senaryonun can alıcı kuralı ise ’10 metre kuralı’  dır. Bu kurala göre takım oyuncuları koruması gereken bayrağa 10 metreden az mesafede duramaz, siper alamaz, koruyamaz ve saklanamaz.

          Tek Bayrak Senaryosu: Bu senaryoya göre oyun sahasının ortasında temsili bir bayrak bulunur. Her iki takımın da amacı diğer takımdan hızlı davranarak bu bayrağı kendi kalelerine götürmektir. Her oyuncu bayrağı alabilir. Bayrağı almaya yönelen oyuncu takım arkadaşları tarafından korunur. Tek bayrak senaryosunun kendine özgü birkaç kuralı vardır. Rakip takımın oyuncusu tarafından vurulan oyuncular oyun diliyle ölürler.

Vurulduklarında ‘ vuruldum’ diye bağırmalı ve silahını havaya kaldırıp oyunun başlangıç noktasına yönelmelidir. Vurulan oyuncu başlangıç noktasına geldikten sonra hakem kontrolünde tekrar oyuna girer. Oyuncular karşı takımın oyun alanına giremezler eğer bu kurala uymaz ise puan karşı takıma geçmiş olur. Yani ortada bir bayrak var her iki takım da bu bayrağın diğer tarafına geçemez. Bayrağı kapan oyuncu bayrağı hiç kimseye vermeden kendi kalesine ulaştırmalıdır.

          Başkan Senaryosu: Her iki takım da kendi aralarında karar verir ve takımlarına bir başkan seçerler. İki takımın da kalelerinde temsili bayrakları bulunur. Rakip takımın bayrağını sadece takım başkanları alabilir. Amaç ise takımın başkanı bayrağı almaya giderken takım arkadaşları başkanlarını rakip oyunculara karşı korurlar. Rakip takım ise başkanı vurmaya çalışır. Aynı şekilde diğer takım da kendi başkanlarını korumaya çalışırlar.

          Son Adam Senaryosu: bu senaryo ister takım halinde ister bireysel  oynanabilir. Temel strateji diğer oyuncuları vurup kendinin ise vurulmaması amacına dayanır. Vurulan oyuncular oyundan çıkar ve sona kalan oyuncu kazanmış olur.

           Buddy Senaryosu:  Buddy senaryosunda genelde ikili ekipler kurulur. Vurulan oyuncu oyundan çıkar. Hangi takımın oyuncusu vurulmayıp sona kalırsa o takım kazanılmış sayılır.

           Terminatör Senaryosu: Oyuncular arasından bir terminatör seçilir ve seçilen bu terminatör herkesi vurabilir. Terminatör oyuncuları neresinden vurursa vursun oyuncu oyundan çıkar. Terminatörü öldürmenin tek yolu ise onu elinden vurmaktır.

Bağcılar Paintball  veya İstanbul’daki diğer sahalarımızda toplanıp bu oyunu arkadaşlarıyla veya grup halinde oynamak isteyenler bizlere ulaşabilir ve paintball oyun çeşitleri hakkında daha fazla bilgi alabilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir